Artykuł sponsorowany

Diagnostyka i leczenie chorób bakteryjnych ze specjalistą Janem Miczkiem

Diagnostyka i leczenie chorób bakteryjnych ze specjalistą Janem Miczkiem

Choroba bakteryjna, jaką jest borelioza, jest zwykle ciężkim do wykrycia schorzeniem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na różnorodność i zmienność objawów, które często nie są jednoznaczne. Szukając pomocy najlepiej wybrać lekarza, który specjalizuje się w tym konkretnym rodzaju chorób. Jan Miczek prowadzi Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Gliwicach i posiada ponad 25-letnie doświadczenie w leczeniu boreliozy i nie tylko.

Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?

Obecny stan wiedzy naukowej potwierdza, że do rozwoju boreliozy może dojść wyłącznie w wyniku kontaktu śliny zakażonego kleszcza z krwią człowieka. Szacuje się, że w Polsce populacja kleszczy, jest w około 30% nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi.

Warto pamiętać, że nie każde ukąszenie musi wiązać się z chorobą, jednak poleca się obserwować ciało, jeśli dojdzie do takiej sytuacji. Ważne jest także, by po każdej sytuacji narażenia na kontakt z kleszczami, dokładnie się obejrzeć. Bakteria odpowiedzialna za boreliozę znajduje się w jelicie środkowym kleszcza, dlatego od momentu wbicia się osobnika w skórę, do zakażenia może minąć nawet kilka godzin. Z tego powodu lekarz specjalista chorób zakaźnych Jan Miczek, przypomina, że wyjątkowo ważne jest, by jak najszybciej go znaleźć i usunąć.

Boreliozą nie można zarazić się od chorej osoby.

Borelioza — kiedy wybrać się do lekarza specjalisty?

Najbardziej kojarzonym objawem z boreliozą jest rumień, określany wędrującym. Przybiera postać często sporych rozmiarów zaczerwienienia w kształcie charakterystycznego okręgu. Zmiana może pojawić się wokół miejsca ukłucia, ale także na innych obszarach ciała, a rozwinąć może się nawet miesiąc po kontakcie skóry z kleszczem. To kolejny aspekt, który skłania do dokładnej i częstej obserwacji ciała.

Jeśli rozwijająca się we wczesnym stadium borelioza nie zostanie zauważona po wystąpieniu rumienia, jej wykrycie z czasem staje się coraz trudniejsze. Kolejnymi objawami rozsianej choroby mogą być między innymi:

  • zapalenie stawów,

  • zapalenie mięśnia sercowego,

  • towarzyszący ból głowy,

  • gorączka,

  • uporczywe złe samopoczucie,

  • spadek masy ciała,

  • bezsenność,

  • kurcze mięśniowe i paraliże,

  • drętwienie kończyn,

  • zaburzenia zmysłów.

Mnogość niejednoznacznych objawów powoduje, że diagnostyka boreliozy jest niezwykle trudne. Dlatego, jeśli obserwuje się przynajmniej część charakterystycznych dla tego schorzenia zaburzeń, warto zdecydować się na konsultację ze sprawdzonym specjalistą. Doskonałym przykładem jest Specjalistyczna praktyka lekarska- Jan Miczek w Gliwicach.

Ze względu na ciężki proces wykrywania i leczenia choroby bakteryjnej, jaką jest borelioza, wybór doświadczonego lekarza, jest wyjątkowo ważnym krokiem w całym procesie walki o zdrowie.

Opracowanie:
Chorzów, ks. Gałeczki 28A lok. 7
tel. 603 694 548
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz