Artykuł sponsorowany

Diagnostyka cukrzycy dzięki multidyscyplinarnym zespołom lekarskim

Diagnostyka cukrzycy dzięki multidyscyplinarnym zespołom lekarskim

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz większa liczba osób. Wielokrotnie jej przyczyną jest nieodpowiednie odżywianie, czy brak aktywności fizycznej. Wywołana może one być zatem nadwagą, czy znaczącą otyłością, a także może towarzyszyć miażdżycy i wysokiemu poziomowi cholesterolu. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że nie tylko czynniki zewnętrze wpływają na rozwój choroby. Często, zwłaszcza u młodzieży, ma ona podłoże genetyczne. Jej rozpoznanie bywa zaś mylone często ze zwykłym zmęczeniem!

Objawy cukrzycy typu I oraz typu II

Cukrzycę można podzielić między innymi na typ I oraz typ II. W pierwszym przypadku mowa o chorobie diagnozowanej głównie w przedziale wiekowym od 10 do 15 roku życie. W Polsce ten rodzaj cukrzycy to około 10% przypadków, na ponad 2 miliony rozpoznań choroby wśród Polaków. Różnica pomiędzy cukrzycą typu I oraz II, jest zaś taka, że pierwsza z nich jest insulinożależna, a druga insulinoodporna. Jeśli chodzi zaś o objawy, cukrzyca typu I najczęściej daje o sobie znać nagle. Typ II ma znacznie dłuższy okres bezobjawowy. Pamiętać zatem należy o szczególnym zwracaniu uwagi na takie symptomy, jak:

  • dla cukrzycy typu I: ogromne pragnienie, częste oddawanie dużych ilości moczu, zmęczenie, apatia, chudnięcie, zajady w kącikach ust, czy zapach acetonu z ust,
  • dla cukrzycy typu II: częste napady głodu, zmęczenie senność, zaburzenia widzenia, infekcje intymne, przesuszona skóra, świąd.

Diagnostyka cukrzycy

Z podejrzeniem cukrzycy przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad i zleci odpowiednie badania laboratoryjne. Niekiedy bowiem cukrzycę myli się z chronicznym zmęczeniem, niedoczynnością tarczycy, czy nawet z objawami nerwicy i depresji. To lekarz zatem powinien zlecić pomiar cukru we krwi. Tu wyróżnia się dwa typu badań: poziomu cukru krwi na czczo oraz doustny test obciążenia glukozą. Ważne jest również określenie parametrów hemoglobiny glikowanej, która pozwala określić stężenie glukozy we krwi przez ostatnie 2-3 miesiące.

Skuteczne leczenie przy udziale różnych lekarzy

Leczenie cukrzycy jest bardzo długie i często polega na minimalizowaniu jej skutków, wraz z życiowym dyskomfortem. Osoba z cukrzycą może funkcjonować w 100% normalnie, pod warunkiem restrykcyjnego przestrzegania norm podanych przez lekarzy. Po zdiagnozowaniu cukrzycy i określenia jej stadia rozwoju, zawsze wdrożone powinno być indywidualizowane leczenie. Takie gwarantuje przychodnia MED-EXPERT, gdzie wykonać można wszystkie niezbędne badania laboratoryjne, oraz gdzie pacjent cukrzycowy, jest objęty pomocą diabetologa, dietetyka, czy też kardiologa i okulisty. Pamiętać należy bowiem o tym, że niewyrównany poziom cukry we krwi negatywnie wpływa na cały ludzki organizm, w tym oczy! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz