Artykuł sponsorowany

Diagnostyka alergii w gabinecie lekarskim Barbary Musiałowicz-Chełmińskiej

Diagnostyka alergii w gabinecie lekarskim Barbary Musiałowicz-Chełmińskiej

Różnego rodzaju czynniki, z którymi człowiek spotyka się na co dzień, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Jednak aby ustalić, co konkretnie spowodowało uciążliwe objawy, należy przeprowadzić tzw. testy alergiczne. Można je wykonać na przykład w gabinecie lekarskim Barbary Musiałowicz-Chełmińskiej. Sprawdźmy zatem, na czym one polegają. 

Alergia – definicja i najczęstsze objawy

Alergią nazywamy nieprawidłowe reakcje organizmu na niegroźny czynnik. Wyróżniamy alergeny wziewne (znajdujące się w powietrzu), kontaktowe, pokarmowe oraz jady owadów i leki. Są one wówczas traktowane jako elementy zagrażające, co wywołuje objawy chorobowe. Zaangażowanych jest w to wiele komórek układu odpornościowego. Nie należy jednak mylić alergii z nietolerancją – ta wiąże się z faktyczną niemożnością strawienia lub wchłonięcia danego składnika ze względu na niewystarczającą ilość danych substancji w organizmie. Jako przykład warto przytoczyć nietolerancję laktozy wynikającą z niedoboru enzymu laktazy.

Do najczęstszych objawów uczulenia zaliczamy uciążliwy kaszel, katar i kichanie, łzawienie i swędzenie oczu, duszności. Mogą to być również dolegliwości układu pokarmowego – m.in. bóle brzucha czy biegunka. W przypadku wielu alergii, na przykład na pyłek traw, objawy pojawiają się sezonowo. Występują też alergie całoroczne – na roztocza czy sierść zwierząt. Zazwyczaj nie zagrażają one życiu człowieka, jednak znacząco obniżają komfort. Na szczęście obecnie medycyna proponuje rozwiązania, które uławiają alergikom codzienne funkcjonowanie – nawet jeśli nie mogą oni całkowicie wyeliminować alergizującego czynnika ze swojego otoczenia. 

Testy alergiczne

W celu rozpoznania i leczenia alergii konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Lekarz alergolog, taki jak Barbara Musiałowicz-Chełmińska, przeprowadzi z nami wywiad i prawdopodobnie zleci wykonanie badań dodatkowych – testów alergicznych. Polegają one na analizie reakcji organizmu na kontakt z małą ilością alergenu. Przeprowadza się testy skórne, które mają potwierdzić uczulenie na alergeny wziewne, niektóre leki i alergeny pokarmowe. Testy naskórkowe płatkowe służą natomiast wykryciu alergii kontaktowej, której objawem jest wyprysk na skórze. Innym rodzajem badań są testy z krwi pozwalające określić swoiste przeciwciała IgE przeciwko konkretnym czynnikom. 

Specjalistyczna Praktyka Lekarska Barbary Musiałowicz-Chełmińskiej

Bez odpowiedniej diagnostyki nie można wdrożyć skutecznego leczenia alergii. Dlatego też, jeśli zauważymy u siebie problematyczne objawy po kontakcie z pewnym czynnikiem, skontaktujmy się z lekarzem. Pomóc może przykładowo alergolog Barbara Musiałowicz-Chełmińska prowadząca specjalistyczną praktykę lekarską w Centrum Pulmonologiczno-Alergologicznym w Pile. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnym urządzeniom diagnostycznym jest w stanie szybko diagnozować schorzenia. Zajmuje się m.in. przeprowadzaniem badań testowych układu immunologicznego i układu oddechowego, leczeniem chorób płuc i astmy oraz odczulaniem (immunoterapią). 
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz