Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja wnętrz ozonem – kiedy warto zdecydować się na taki krok?

Dezynfekcja wnętrz ozonem – kiedy warto zdecydować się na taki krok?

Ozonowanie jest w pełni bezpieczną metodą oczyszczania i dezynfekcji wnętrz, która w dodatku wyróżnia się dużą skutecznością. W procesie tym nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, które miałyby negatywny wpływ na nasze zdrowie czy też stan techniczny domowego wyposażenia. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ozonowanie domu lub mieszkania?

Czym jest ozon?

Do ozonowania pomieszczeń wykorzystywany jest ozon. Gaz ten nazywany jest powszechnie aktywnym tlenem. Charakteryzuje się on niską trwałością, brakiem palności oraz łatwością rozpuszczania w wodzie. Ozon ceniony jest przez specjalistów za swoje wyjątkowe właściwości antyseptyczne. Wchodzi on bowiem w reakcję chemiczną z licznymi związkami organicznymi takimi jak pleśnie, grzyby, roztocza, bakterie, wirusy czy alergeny.

W wyniku tej reakcji wymienione wyżej mikroorganizmy giną. Jak informuje specjalista z firmy PKU – po ozonowaniu we wnętrzach unosi się świeży i przyjemny zapach, niczym ten po burzy. Usługa ta realizowana jest tylko przez certyfikowane firmy, które posiadają odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i atestowany sprzęt.

Kiedy warto rozważyć ozonowanie domu/mieszkania?

Na ozonowanie mieszkania warto zdecydować się wtedy, gdy we wnętrzach, pomimo zachowywania należytej czystości i częstego wietrzenia, unosi się nieprzyjemny zapach. Jego źródłem może być np. niepoprawnie działająca wentylacja lub nałogowo palący sąsiedzi. Ozonowanie wnętrz pozwala pozbyć się dokuczliwej woni.

Z usługi warto też skorzystać wtedy, gdy w budynku pojawia się problem z nawracającą pleśnią i zagrzybieniem ścian. Ozonowanie niszczy toksyny wytwarzane przez saprofity oraz ich zarodniki, co uniemożliwia dalszy rozwój mikroorganizmów. W przypadku mocno zagrzybionego mieszkania proces trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie, aż do całkowitego usunięcia problemu.

Ozonowanie pomaga przywrócić mieszkanie do stanu używalności po tym, jak zmarł w nim człowiek, a ciało zostało odnalezione dopiero po jakimś czasie. Usługa realizowana jest dopiero po gruntownym sprzątnięciu przestrzeni oraz jej dezynfekcji. Pozwala  pozbyć  się wszystkich śladów rozkładu ( np. bakterii gnilnych i brzydkiego zapachu).

Ponadto ozonowanie wnętrz warto rozważyć, kiedy szykujemy się na przyjęcie do domu noworodka lub ciężko chorej osoby. Organizm z osłabioną odpornością jest bardziej podatny na chorobotwórcze działanie bakterii i wirusów. Usługa tego typu to także dobre rozwiązanie dla alergików.

Gdzie jeszcze stosuje się ozonowanie?

Ozonowanie wnętrz stosowane jest również w szpitalach i wielu innych placówkach zdrowotnych. W dobie pandemii koronawirusa metoda ta służy również do dezynfekcji karetek, samochodów, pokoi hotelowych czy firmowych pomieszczeń. Niższą skuteczność wykazuje jednak w terenie otwartym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz