Materiał Partnera

Dewocjonalia w kulturze - czym są i jaką pełnią funkcję

Dewocjonalia w kulturze - czym są i jaką pełnią funkcję

Dewocjonalia są często spotykanymi przedmiotami w naszej kulturze. Jednym kojarzą się ze straganami na odpustach, innym z mosiężnym krzyżem zawieszonym nad wejściem do domu rodzinnego. Czym tak właściwie są dewocjonalia i jaką pełnią funkcję w życiu każdego katolika? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do dalszej lektury. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie odnośnie do tego zagadnienia.

Czym są dewocjonalia?

Pod pojęciem dewocjonaliów kryją się różnego rodzaju przedmioty kultu religijnego, zarówno te wykorzystywane w swojej posłudze przez kapłanów, jak i te, które nabywają wierni. W związku z tym, mówiąc o dewocjonaliach, trzeba brać pod uwagę szerokie spektrum przedmiotów, od akcesoriów chrzcielnych, po różańce.

Zważywszy na fakt, że Polska jest krajem, w którym przeważa wiara katolicka, w polskich domach często można spotkać wiele przykładów dewocjonaliów, m.in.:

  • krzyże,
  • różańce,
  • modlitewniki,
  • obrazy, medaliki, ikony z  wizerunkiem świętych,
  • figurki Matki Boskiej i Jezusa,
  • świece chrzcielne,
  • gromnice,
  • ilustracje religijne.

Jaką funkcję pełnią dewocjonalia w życiu codziennym?

W dzisiejszych czasach dewocjonalia przyjmują coraz to nowszy i bardziej wyszukany wygląd, stąd wiele osób decyduje się na ich zakupów głównie ze względów estetycznych i artystycznych. Piękne ikony świętych na ścianach, czy zdobione krzyże zajmują ważne miejsce w polskich domach, niemniej ich główną rolą z całą pewnością nie jest dekoracja pomieszczeń.

Wszelkie przedmioty kultu religijnego nie pełnią funkcji ozdobnej, nie są też rodzajem amuletu, który zapewnia bezpieczeństwo swoim posiadaczom. Ich głównym zadaniem jest natomiast:

  • wizualne zdefiniowanie istoty wyznawanej religii,
  • oraz przypomnienie o najważniejszych wartościach, jakimi należy kierować się w życiu.

Dewocjonalia to również symbole, które zachęcać mogą do pogłębiania wiary, na przykład przez modlitwę na różańcu, czy kontemplację przy ikonach z wizerunkiem świętych. To jest ich główny cel, o czym należy  pamiętać, gdyż w dobie konsumpcyjnej i globalnej rzeczywistości, często wartości religijne są zatracane.

Dewocjonalia jako wyjątkowy prezent

Różnego rodzaju dewocjonalia, jak medaliki i ikony z wizerunkiem świętych, krzyże czy różańce stanowią doskonały pomysł na wyjątkowy prezent dla ważnej osoby. Szeroki wybór przedmiotów kultu religijnego można znaleźć w przedsiębiorstwie Maria, które prezentuje bogatą ofertę pięknych, wysokiej jakości produkty.

Często dewocjonalia są wybierane jako prezenty upamiętniające przyjmowane sakramenty, na przykład z okazji chrztu, pierwszej komunii, czy bierzmowania. Niemniej wierni ofiarowują tego typu przedmioty także, jako symbol wiary i siły, która umacnia i pomaga w trudnych chwilach.

Okazji jest wiele, a dewocjonalia to doskonały i wyjątkowy prezent, który na pewno przypadnie do gustu obdarowywanej osobie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz