Materiał Partnera

Detoks. Oczyszczanie organizmu poprzez zdrowe odżywianie

Detoks. Oczyszczanie organizmu poprzez zdrowe odżywianie

Wiele osób myśli, że detoks służy jedynie zrzuceniu zbędnych kilogramów i poprawie wyglądu sylwetki. Często jest mylony ze zwykłą dietą odchudzającą. Jest to jednak błędne przekonanie – detoks ma przede wszystkim właściwości odtruwające organizm. Ale jak przeprowadzić go na tyle umiejętnie, aby był bezpieczny i przyniósł oczekiwane rezultaty?

Głównym zadaniem detoksu jest usunięcie z organizmu toksyn. Umożliwia on też pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii, przez które czujesz się zmęczony i ociężały. Dodatkowo wspomaga walkę z niestrawnością i dbanie o linię. Jest też korzystny dla stanu wątroby, na którą bardzo źle wpływa spożywanie wysoko przetworzonej żywności, palenie papierosów czy picie alkoholu. Dlatego też każdy powinien co jakiś czas przeprowadzić detoksykację organizmu – zwłaszcza, jeśli boryka się z zaburzeniami koncentracji, bólami głowy czy apatią.

Jak przeprowadzić detoks organizmu?

Jest kilka sposobów. Niektóre z nich są bardziej rygorystyczne, tak jak głodówka lub dieta sokowa. Jednak do detoksów tego typu trzeba się wcześniej przygotować, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto wziąć pod uwagę również dietę warzywno-ziołową, która jest łagodniejszą odmianą detoksu. Nie trwa ona 2 dni czy 2 tygodnie – można stosować ją przez cały rok. Polega na spożywaniu wielu produktów, które wspomagają oczyszczanie organizmu, a ograniczaniu tych przetworzonych. Do produktów spożywanych podczas detoksu należą np. czosnek, koper włoski, otręby, zielona herbata, pokrzywa, czystek, a także po prostu surowe warzywa.
Utrzymanie takiej diety na początku może być trudne, ale z czasem da się do niej przyzwyczaić.

A co, jeśli planujesz wyjechać na wakacje, ale boisz się, że z każdej strony będą Cię kusić ciężkostrawne, wysoko przetworzone przekąski…? Na szczęście są miejsca, które oferują posiłki bogate w warzywa i inne produkty korzystne dla Twojego organizmu. Niektóre z nich organizują nawet warsztaty dotyczące różnego rodzaju detoksów. Jednym z takich miejsc jest Willa Złota – hotel, w którym można odpocząć, jednocześnie dbając o siebie.

Jak przygotować się do detoksu?

Przede wszystkim, należy dowiedzieć się, czy taka dieta jest dla Ciebie bezpieczna – nawet przed mało ryzykownym detoksem warzywno-ziołowym warto skonsultować się z lekarzem. Przed przystąpieniem do odtruwania należy zaprzestać spożywania słodkich i słonych przekąsek, słodzonych napojów, alkoholu i kawy. Warto też stopniowo ograniczać, a ostatecznie wykluczyć ze swojego jadłospisu ciężkostrawne potrawy, czerwone i tłuste mięso, nabiał oraz produkty zbożowe. Przy tego rodzaju diecie zaleca się wykonywanie takich aktywności fizycznych jak joga czy pilates.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj detoksu się zdecydujesz, na pewno warto go przeprowadzić od czasu do czasu. Do wyboru masz też mniej znane opcje, np. detoks ajurwedyjski, połączony z medytacją, ćwiczeniami jogi czy masażami. Taka dieta nie musi być udręką – może być niesamowitą przygodą i prowadzić do poprawienia jakości życia.

Należy pamiętać o tym, żeby przeprowadzać detoks z głową. Jeśli podczas jego trwania nie czujesz się najlepiej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Być może będzie konieczne przerwanie detoksu. Ponadto, kiedy kończysz dietę i zamierzasz wrócić do starych nawyków żywieniowych, lepiej nie rób tego od razu, lecz stopniowo. Ale czy faktycznie warto znowu sięgać po przetworzoną żywność? Chyba każdy, kto odczuje pozytywne skutki stosowania detoksu, będzie dokonywał bardziej świadomych wyborów. W końcu nie ma sensu rezygnować z dobrego humoru i poczucia lekkości dla niezdrowych przekąsek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz