Artykuł sponsorowany

Deskowania do budowy mostów

Deskowania do budowy mostów

Budowa mostów wymaga rozwiązań technicznych dopasowanych do geometrii danego obiektu i warunków terenowych. Odpowiednio zaprojektowane systemy deskowań pozwolą na zrealizowanie najbardziej złożonych projektów, zapewniając przy tym szybkie tempo prac i wysokie standardy bezpieczeństwa.

Uniwersalne deskowanie dźwigarkowe

Do wykonania ustrojów nośnych obiektów mostowych wykorzystywane jest deskowanie poziome ENKOFORM HMK, które wyróżnia uniwersalny charakter i  wysoka wydajność. Sprawdza się przy realizacji płyt mostowych o stałym i zmiennym przekroju, stropów o dużej grubości, ustrojów nośnych wiaduktów, bramek przejazdowych czy segmentów wiaduktów wykonywanych w technologii nasuwania podłużnego. Może bez problemu zostać dostosowane do elementów o dowolnej geometrii.

Metoda nawisowa

W sytuacji, gdy niemożliwe jest oparcie deskowania z powodu trudnych warunków terenowych, na przykład nad istniejącymi drogami czy też dolinami rzek, wykorzystywana jest metoda betonowania nawisowego. Długość wspornika zwiększana jest poprzez dołączanie kolejnych segmentów ustroju nośnego mostu. Począwszy od segmentu startowego, po obu jego stronach symetrycznie formuje się kolejne elementy. Rozwiązaniem dedykowanym do tego typu realizacji są wózki nawisowe CVS wyposażone w układ hydrauliczny. Deskowanie charakteryzuje niewielka masa, duża nośność oraz możliwość dostosowania systemu do kształtu i rozmiaru segmentów.

Technologia nasuwania podłużnego

W przypadku tej metody każdy kolejny segment sprężany jest z wcześniej wykonanym i wysuwany za pomocą specjalnego systemu hydraulicznego. Metoda nasuwania podłużnego ogranicza przestrzeń prac budowlanych i ilość potrzebnych deskowań. Możliwe jest także prowadzenie prac nad czynnymi ciągami komunikacyjnymi. Firma ULMA od lat realizuje obiekty mostowe z zastosowaniem tej metody.

Wózek przejezdny - realizacja wsporników ustrojów nośnych

Do realizacji mostów zespolonych czy częściowo prefabrykowanych, gdzie wymagane jest wykonanie betonowych wsporników płyty mostu, świetnie sprawdzają się wózki przejezdne MK. System ten cechuje duża uniwersalność umożliwiająca dopasowanie do wymaganej geometrii obiektu, krótki cykl roboczy i opcja pierwomontażu na podłożu. Większe wózki można przesuwać z wykorzystaniem pomocniczych układów ciągnących lub pchających, co wpływa pozytywnie na efektywność prac. 

System samowznoszący - wysokie filary i pylony

W przypadku wysokich filarów i pylonów idealne zastosowanie znajdują systemy samowznoszące. System wznoszący ATR wyposażony jest w układ hydrauliczno-mechaniczny, dzięki któremu nie jest konieczne użycie żurawia. Deskowanie to, podobnie jak inne systemy do budowy mostów ULMA, łatwo adaptuje się do geometrii obiektu, zapewnia szybkie tempo pracy oraz bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz