Artykuł sponsorowany

Deski szalunkowe – poznaj najczęstsze zastosowania

Deski szalunkowe – poznaj najczęstsze zastosowania

Deska szalunkowa to materiał wykorzystywany przy budowie domów jednorodzinnych, wznoszeniu ogrodzeń z betonowym fundamentem oraz ogrodowych murków. Niska cena i powszechna dostępność desek z drewna iglastego sprawiają, że cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Sprawdźmy, do czego dokładnie stosuje się te materiały i w jakich wymiarach są dostępne.

Deska szalunkowa – zastosowania

Standardowe deski szalunkowe mają do 3,2 cm grubości, a ich szerokość oscyluje w granicach 10-16 cm. Biorąc pod uwagę zróżnicowane zastosowania inwestorzy zakupują dłuższe deski, które mogą być przycinane na dowolne odcinki. Na budowach szalunki służą do tworzenia form, w które wylewa się beton. W ten sposób powstają fundamenty (rzadziej stropy i wieńce), a także schody betonowe. Jak zaznacza specjalista z Trans-Trak, deski szalunkowe świetnie sprawdzają się przy wylewaniu fundamentów, ale przy zalewaniu stropów wymagają podparcia stemplami. Po zawiązaniu betonu deska jest demontowana i opcjonalnie wykorzystywana do innych prac, np. deskowania pod pokrycie dachowe. Co więcej, materiał może być wykorzystany przy budowie murków oporowych, basenu lub dużego oczka wodnego.

Sprawdź też: Dlaczego deski szalunkowe cieszą się tak dużym uznaniem?

Deska szalunkowa elewacyjna

Elewacyjna deska jest cieńsza niż standardowe szalunki i wymaga dodatkowej impregnacji. Wykonywana z drewna iglastego bądź droższych gatunków, takich jak modrzew, świerk czy dębina, może być mocowana do różnych typów ścian (również z warstwą termoizolacyjną). Aby zachować efektywne wykończenie, materiał musi być poddawany regularnym zabiegom konserwacyjnym – impregnacji i lakierowaniu. Wyjątkiem od reguły jest oblicówka wykonana z naturalnego drewna poddanego obróbce termicznej, które wykazuje pełną odporność na szkodliwe działanie wody i inwazje szkodników. Termodrewno jest nie tylko wytrzymałe, ale odznacza się nietypową kolorystyką, która sprawia, że całość konstrukcji prezentuje się niezwykle estetycznie. Żywotność takiego drewna jest szacowana na ok. 25 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz