Dermabrazja a mikrodermabrazja. Czym się różnią?

Dermabrazja a mikrodermabrazja. Czym się różnią?

Dermabrazja i mikrodermabrazja to często mylone pojęcia. Zarówno jeden, jak i drugi zabieg jest peelingiem mechanicznym, który przeprowadza się w celu starcia naskórka. Zabiegi charakteryzuje jednak różny nacisk wykonania. Dowiedz się, czym dokładnie jest mikrodermabrazja i na czym polega dermabrazja. Poznaj wskazania i przeciwskazania oraz zdecyduj, które rozwiązanie jest dla ciebie idealne.

Strony www Strony www

Czym jest dermabrazja?

Dermabrazja to zabieg, który polega na dość mocnym, mechanicznym ścieraniu naskórka. W tym celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie wyposażone w materiał ścierny, np. szczotka diamentowa, które ściera górne warstwy skóry właściwej.

Zabieg nie jest skomplikowany. Najpierw należy oczyścić, zdezynfekować oraz ochłodzić fragment skóry. Lekarz medycyny estetycznej przykłada do powierzchni skóry specjalne urządzenie wyposażone w obrotową głowicę, która ściera niedoskonałości i wyraźnie wygładza skórę. Później nakładany jest opatrunek.

Bezpośrednio i kilka dni po zabiegu dermabrazji skóra może być wrażliwa i podrażniona, może pojawić się zaróżowienie, które po kilku dniach się wyrównuje. Z efektów można cieszyć się od sześciu do ośmiu tygodni, jednak przez kilka miesięcy należy zrezygnować z opalania i stosować kremy z wysokim filtrem.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do dermabrazji?

Kiedyś zabieg dermabrazji kosmetycznej polecany był przede wszystkim osobom, które mają rozstępy lub u których trądzik, ospa lub inne tego typu choroby pozostawiły blizny. Obecnie zabieg wykonuje się również w celu usunięcia blizn po tatuażach oraz plam wątrobowych.

Przeciwskazaniem do zabiegu są zmiany nowotworowe skóry, oparzenia, podrażnienia oraz zmiany zapalne. Zabiegu nie wykonuje się również u pacjentów, których skóra długo się goi, była naświetlana oraz chorujących na cukrzycę.

Czym jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja jest wyraźnie łagodniejszym zabiegiem, ponieważ polega na usuwaniu jedynie wierzchnich warstw naskórka. Jest to zabieg bezbolesny i nie wymaga kilkudniowego dochodzenia do siebie, jak to ma miejsce w przypadku dermabrazji. Do wyboru są mikrodermabrazja diamentowa, korundowa oraz tlenowa. W każdej z nich naskórek ścierany jest z pomocą innej głowicy.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja polecana jest osobom, które zmagają się trądzikiem i mają nieestetyczne blizny potrądzikowe. Poza tym wskazaniem mogą być inne niedoskonałości skóry – zaskórniki, prosaki, łojotok, widoczne pory, zrogowaciały naskórek, wszelkie przebarwienia, w tym uszkodzenia posłoneczne, delikatne zmarszczki oraz rozstępy.

Wykonanie wykluczone jest w przypadku zakażania wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego. Zabieg mikrodermabrazji nie jest zlecany w przypadku brodawek, opryszczki czy liszaja. Niewskazany jest również u osób, u których trądzik wywołuje zmiany ropne, mających nadżerki, znamiona lub nowotwór skóry.

Mikrodermabrazja czy dermabrazja – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy oraz jak wrażliwa jest nasza skóra. Mikrodermabrazja to zabieg delikatniejszy, mniej inwazyjny i bezbolesny, z powodzeniem można po nim wrócić na drugi dzień do codziennych obowiązków. W przeciwieństwie do dermabrazji nie powoduje tylu skutków ubocznych, nie niesie za sobą ryzyka powstania przebarwień i blizn.

Z efektów można cieszyć się niemal od razu, skóra staje się elastyczna, wygładzona, ma zdrowy kolor, wygląda młodziej. Skutkiem ubocznym dermabrazji twarzy oraz ciała może być trwała lub czasowa zmiana koloru skóry, wystąpienie blizn lub infekcji, dlatego obecnie wykonywana jest coraz rzadziej.

Dowiedz się więcej o mikrodermabrazji

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także