Materiał Partnera

Dekoracje stołowe – obrusy, bieżniki i serwety

Dekoracje stołowe – obrusy, bieżniki i serwety

Obrus to najpopularniejsze okrycie stołu. Każdy z nas posiada go w domu – czasem stosowany na co dzień, czasem jedynie na wyjątkowe okazje. Ochrania on stół i stanowi funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrany może być także elementem aranżacji wnętrza. Część z nas zamiast obrusa wybiera inne dekoracje stołowe: bieżniki, serwety lub podkładki pod talerze. Zobacz, czym się charakteryzują i jakie rozwiązanie warto wybrać.

Rodzaje dekoracji stołowych

Do najczęściej stosowanych dekoracji stołowych zaliczyć można obrusy, bieżniki oraz serwety.

Obrusy pokrywają cały stół i są klasycznym, najpopularniejszym typem dekoracji. Bieżniki oraz serwety to okrycia pozostawiające niezakryte miejsca na stole. Są  mniej elegancką formą okrycia stołu. Świetnie sprawdzają się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, stanowiąc jedynie delikatny element dekoracyjny, współgrający z resztą aranżacji.

Rodzaje obrusów

Na rynku dostępny jest ogromny wybór obrusów, różniących się stylem, materiałem i funkcjonalnością. Biorąc pod uwagę technikę ich wykonania, wyróżnić możemy obrusy dziane oraz obrusy tkane. Często również spotkać się można z podziałem obrusów ze względu na tkaninę, z której zostały wykonane. Najpopularniejsze materiały, z których wykonane są obrusy, to:

  • bawełna,
  • len,
  • jedwab,
  • poliester,
  • poliamid,
  • wiskoza.

Oprócz tkaniny, z której zostały wykonane, obrusy różnią się także wielkością i przeznaczeniem. Ze względu na zastosowanie, klasyfikuje się je w trzech podstawowych typach i są to: obrusy nakrywające, stołowe oraz bankietowe.

Te pierwsze mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Służą do użytku codziennego i ich najważniejszą funkcją jest ochrona blatu oraz codzienna dekoracja stołu.

Obrusy stołowe są przeznaczone na szczególne okazje. To ten typ obrusów, które swoimi zdobieniami oraz materiałem, z którego zostały wykonane, podkreśla wagę wydarzenia.

Z kolei obrusy bankietowe wykorzystywane są do nakrywania bardzo długich stołów. Ich długość może dochodzić nawet do 7 metrów. Spotykane na weselach, balach, a także w obiektach hotelarskich o bardzo wysokim standardzie.

Jaką długość powinno mieć okrycie stołu?

Jeśli poszukujesz idealnego obrusu zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Powinien być on dopasowany do wymiarów stołu oraz uwzględniać zwis, czyli luźny materiał po bokach.

„Zazwyczaj jest to dodatkowe 20 cm z każdej strony, zatem do długości oraz szerokości blatu należy doliczyć podwójną długość zwisu. W przypadku stołów okrągłych długość tę doliczamy do średnicy stołu” twierdzą eksperci.

Zwis powinien naturalnie opadać i lekko rolować się na kolanach, jego długość może się różnić w zależności od odległości między stołem, a krzesłem, dlatego warto zawsze dokonać pomiarów przed zakupem oraz skonsultować decyzję ze specjalistami, takimi jak producent tkanin Polontex.

Inaczej rzecz się ma w przypadku bieżnika. Jest to minimalistyczna alternatywa szykownego obrusu,  nie przykrywa więc całego stołu, ale również dobrze sprawdza się jako jego główna ozdoba. Bieżnik ułożyć możesz dwojako - wzdłuż stołu lub w formie podkładek pod talerze. Wówczas zakupić musisz dwa bieżniki i ułożyć je w poprzek stołu, tak by łączyły dwa miejsca naprzeciwko siebie. W tej sytuacji, podobnie jak w przypadku obrusu, tkanina powinna być nieco dłuższa, ale nie sięgać dalej niż do kolan siedzącego. Zbyt długi bieżnik możesz udrapować na stole, tworząc dodatkowy element dekoracyjny.

Wielkość serwety zależna jest od funkcji, jaką pełni. Jeśli jest jedynym okryciem stołu, warto by pokrywała go w całości. Często jednak serwety stosowane są jako dodatkowy element dekoracyjny. W tej sytuacji ich wielkość i ułożenie ma jedynie znaczenie dekoracyjne i dopasowane powinno być do stylu pomieszczenia.

Jak wybrać dekoracje stołową?

Niezależnie, czy wybierzesz obrus, serwetę, czy bieżnik, będzie to istotny element dekoracyjny, mający ogromny wpływ na aranżację wnętrza. Powinien zatem być stylistycznie spójny z resztą dekoracji i ogólną aranżacją mieszkania. Jeśli przy aranżacji mieszkania Twój wybór padł na nowoczesny wystrój, klasyczny biały obrus może nie być najlepszym wyborem. Również w przypadku wnętrza w klasycznym stylu zbyt krzykliwe wzory mogą być nietrafionym pomysłem.

Styl wybranej przez Ciebie dekoracji stołowej powinien pasować także do okazji oraz posiadanej zastawy stołowej. Klasyczna zastawa ciekawie kontrastować będzie z motywem dekoracyjnym, natomiast kolorowy serwis lepiej zestawić z obrusem w jednolitym kolorze.

Ponadto obrus powinien być dostosowany do częstotliwości użytkowania. Nakrycia stosowane na ważne okazje wykonane powinny być z materiałów delikatnych, z ozdobnym wykończeniem. Te wykorzystywane codziennie narażone są na konieczność częstego czyszczenia – postaw więc na tkaninę plamoodporną, łatwą do prasowania lub niegniotąca się. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci dobrym wyborem może okazać się również cerata, której czyszczenie wymaga jedynie przetarcia wilgotną ściereczką kuchenną.

Opracowanie:
Częstochowa, Rejtana 25
tel. 34 369 21 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz