Definicja i rodzaje arteterapii

Stres, presja społeczna, depresja, czy zaburzenia odżywiania to tylko nieliczne problemy, które dotykają współczesną młodzież oraz młodsze dzieci. Na szczęście coraz więcej z nich korzysta z różnego rodzaju terapii, jednym z nich jest arteterapia. Ta forma terapii w ostatnich latach mocno zyskała na popularności i jest coraz częściej stosowana przez terapeutów. Na czym polega oraz jakie są jej rodzaje, dowiecie się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czym jest arteterapia?
Arteterapia zwana także terapią sztuką oraz artepsychoterapią, polega na pracy z problemami pacjenta poprzez sztukę (malowanie, taniec, muzykę), a następnie omawianiu ich wraz z terapeutą. Ta forma terapii znana jest na świecie od wielu lat, a po raz pierwszy użył jej w 1942 roku, brytyjski artysta i nauczyciel Adrian Hill. Arteterapia posiada wiele rodzajów, przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich.
Rodzaje arteterapii
Jeśli chodzi o rodzaje arteterapii, tak naprawdę może ich być dokładnie tyle, ile istnieje dziedzin sztuki. Jednak do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy:
Muzykoterapię – do tej formy terapii wykorzystuje się instrumenty muzyczne, śpiew, a także różnego rodzaju nagrania muzyczne;
Plastykoterapię – w jej przypadku korzysta się z takich form wyrazu, jak rysunek, obraz, czy rzeźba;
Choreoterapia – w jej przypadku korzysta się z ruchu, jako formy wyrazu;
Teatroterapia – w tym przypadku formą terapii są zajęcia teatralne oraz występy aktorskie.
Funkcje arteterapii
Arteterapia jest bardzo skuteczną metodą terapeutyczną i niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Do najważniejszych pełnionych przez nią funkcji zaliczyć możemy:
funkcję edukacyjną,
funkcję regulacyjną,
funkcję kompensacyjną,
funkcję poznawczą,
funkcję oczyszczającą,
funkcję relaksacyjną,
funkcję ekspresywną.
Kto może zostać arteterapeutą?
Arteterapia zyskuje na popularności. Kto jednak może zostać arteterapeutą? Każdy, kto ukończy odpowiednie szkolenie. Na rynku istnieje wiele kursów oraz szkoleń z tego zakresu dedykowanych nauczycielom, studentom, a także rodzicom czy psychologom. Takie szkolenie w swojej ofercie posiada także Instytut Doskonalenia Zawodowego „Wiedza”. Podsumowując, arteterapeutą może zostać każdy, kto nie budzi krytycznych opinii wśród osób pracujących w tym zawodzie. Warto wspomnieć, że 2014 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakwalifikowało arteterapeutów do grupy osób stosujących niekonwencjonalne metody terapii.