Artykuł sponsorowany

Dębowy czy sosnowy? Na jaki pelet warto się zdecydować?

Dębowy czy sosnowy? Na jaki pelet warto się zdecydować?

Poruszane współcześnie kwestie związane z ochroną środowiska bezpośrednio rzutują na zmianę podejścia do wykorzystywanych paliw konwencjonalnych. Celem takiego działania jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Ogromne zmiany dokonały się głównie w szeroko rozumianej energetyce, gdzie węgiel zaczyna stopniowo ustępować miejsca nowocześniejszemu peletowi. Co zatem warto wiedzieć o dwóch głównych odmianach tego materiału?

Co wyróżnia pelet dębowy?

Drewno dębowe jest bardzo cenione za swoje wyjątkowe właściwości fizyczne. Charakteryzuje się ono wysokim stopniem twardości, co oczywiście wpływa na uniwersalność zastosowania tego wyjątkowego materiału. Dębina na szeroką skalę wykorzystuje się zarówno do produkcji mebli, jak i beczek oraz wykończeniowych materiałów ozdobnych. Ogromne zapotrzebowanie na surowiec oraz ilość przeprowadzanych procesów przetwórczych, każdego roku generują tony odpadów, które na całe szczęście da się wykorzystać ponownie – właśnie w formie peletu. Jednakże ze względu na twardość drewna, produkcja paliwa jest dość trudna i czasochłonna.

Dlatego też zdecydowanie najczęściej można spotkać się z peletem dębowym, w którego składzie znajdują się także domieszki innego drewna. Trociny, z których powstaje pelet, sprasowuje się pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu gotowy produkt należy do łatwych w transporcie i przechowywaniu. Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak fakt, że jego maksymalna wartość opałowa może wynosić nawet 20 Mj/kg. Co do zasady pelet dębowy charakteryzuje się też niską wilgotnością oraz granulacją w okolicach 6 milimetrów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym charakteryzuje się pelet sosnowy?

Biorąc pod uwagę, że sosna jest drewnem znacznie tańszym od dębiny, jej popularność jest jeszcze większa niż w przypadku pierwszego z materiałów. Stosuje się ją do produkcji stolarki otworowej, mebli, wełny drzewnej oraz wielu innych produktów. Z powstających przy produkcji trocin powstaje pelet. W porównaniu z peletem dębowym jest on niestety nieco mniej energetyczny, co jednak nie oznacza, że nie warto się na niego zdecydować. Pali się on bardzo dobrze, nie wymaga wysokiej częstotliwości podawania oraz dużego natężenia nadmuchu. To przede wszystkim doskonały wybór dla właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na wydajnym i ekonomicznym ogrzaniu przestrzeni użytkowej.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Gospodarstwa Rolnego, które prowadzi Grzegorz Kryń, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z dostępnych możliwości jest lepsza. Dlaczego? Pelet sosnowy ma większa wartość opałową w przeliczeniu na kilogramy, jednakże dębowy ma większą wartość opałową w przeliczeniu na metry sześcienne. Oznacza to, iż palenie nimi będzie równie opłacalne. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby tego typu paliwo stałe pochodziło wyłącznie ze sprawdzonego źródła.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz