Dbaj o zdrowie! Rób badania profilaktyczne!

Dbaj o zdrowie! Rób badania profilaktyczne!

Badania profilaktyczne są to badania, które wykonujemy w celu monitorowania naszego stanu zdrowia. Są to zarówno badania ogólne, jak i specjalistyczne. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak często powinieneś się badać? Podpowiadamy, dlaczego powinniśmy robić to regularnie, jak często należy powtarzać badania i w jakim wieku je wykonać. Przeczytaj nasz poradnik, zapisz się do lekarza i zadbaj o swoje zdrowie!

Strony www Strony www

Dlaczego powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne?

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwolą nam kontrolować swój stan zdrowia i w razie czego wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy w biegu, nie dbamy o zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. To sprawia, że jesteśmy narażeni na różne choroby cywilizacyjne. Dzięki regularnym wizytom u lekarza będziemy mieli większe szanse na wyleczenie ewentualnych schorzeń, które zostaną wykryte.

Jak często powinniśmy powtarzać badania? Jeżeli nic nam nie dolega badania ogólne, takie jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu najlepiej powtarzać co roku. O częstotliwości badań decyduje również nasz styl życia i geny. Jeśli w naszej rodzinie zdarzył się przypadek nowotworu, jesteśmy w tzw. grupie ryzyka. Wówczas swój stan zdrowia należy kontrolować częściej. Tak samo często do lekarza powinny chodzić osoby palące papierosy.

Jakie badania powinniśmy wykonywać?

Co roku powinniśmy wykonać takie badania, jak:

  • morfologia krwi – to badanie dostarcza lekarzowi informację na temat elementów krwi, pozwala wykryć niedokrwistość, zapalenia i alergie
  • badanie poziomu cukru we krwi – pozwala ono między innymi na wykrycie cukrzycy
  • badanie poziomu cholesterolu – pozwala ono na zdiagnozowanie wysokiego poziomu złego cholesterolu, który może być przyczyną rozwoju miażdżycy
  • badanie ogólne moczu – pozwala ono na sprawdzenie pracy nerek i całego układu moczowego
  • RTG klatki piersiowej (osoby po 30 roku życia)
  • USG jamy brzusznej (osoby po 30 roku życia)
  • badanie ciśnienia tętniczego (osoby powyżej 50 roku życia)
  • EKG (osoby powyżej 50 roku życia)

Powinniśmy również zadbać o badania, które skierowane są do osób konkretnej płci. I tak panie regularnie powinny wykonywać cytologię w celu profilaktyki raka szyjki macicy, USG sutków oraz mammografię, która pomoże wykryć raka piersi. U niektórych kobiet po 50 roku życia wskazane są również badania w celu diagnostyki osteoporozy. Współcześnie kobiety często cierpią na anemię, migreny oraz zaburzenia snu. Częściej niż mężczyźni zapadają także na choroby krążenia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka również tych chorób. 

Z kolei panowie, którzy ukończyli 40 lat powinni odwiedzić urologa i poddać się badaniu prostaty i poziomu antygenu PSA. Zalecane u mężczyzn jest również samobadanie jąder. Jeśli palisz, zrób także prześwietlenie płuc. Mężczyźni bardziej niż kobiety narażeni są również na chorobę wieńcową, bezdech senny, cukrzycę i nadciśnienie. W większym stopniu zagrażają im również choroby płuc, które pozwolą wykryć regularne badania.

Oprócz badań laboratoryjnych należy również co 3 lata zapisać się na wizytę u okulisty, w celu zbadania ostrości wzroku i ciśnienia śródgałkowego. Takie badania pozwalają na wykrycie jaskry, która nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty.

Z wynikami badań udajmy się do lekarza rodzinnego, który dokładnie nas zbada, zmierzy ciśnienie i obliczy nasz wskaźnik BMI. Pamiętając o tych krokach skutecznie zapobiegniemy rozwojowi groźnych chorób.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz