Artykuł sponsorowany

Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska: Antykoncepcja po porodzie: kiedy można zacząć i jakie metody są bezpieczne

Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska: Antykoncepcja po porodzie: kiedy można zacząć i jakie metody są bezpieczne

Poród to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie dla każdej kobiety. Wraz z narodzinami dziecka, życie młodej mamy ulega ogromnym zmianom. Jednym z ważnych aspektów, o których należy pomyśleć po porodzie, jest antykoncepcja. Chociaż macierzyństwo przynosi wiele radości, to dla niektórych kobiet kolejna ciąża w krótkim czasie może być niepożądana. Odpowiedź na pytanie o antykoncepcję po porodzie poznamy z Ginekologiem dr Danutą Kardzis.

Kiedy można zacząć stosować antykoncepcję po porodzie

Decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji po porodzie zależy od indywidualnych potrzeb kobiety, jej stanu zdrowia oraz rodzaju porodu. Zgodnie z zaleceniami ginekologów, pierwsze dni po porodzie to czas, w którym ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Jednakże już około 3 tygodnie po porodzie istnieje możliwość powrotu owulacji. Dlatego warto wcześnie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby omówić dostępne metody antykoncepcji i wybrać tę najbardziej odpowiednią.

- przekazuje dr Danuta Kardzis - ginekolog.

Bezpieczne metody antykoncepcji po porodzie

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji po porodzie zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia kobiety, jej preferencje oraz plany dotyczące kolejnych ciąż. Poniżej przedstawiamy kilka metod antykoncepcji, które można stosować po porodzie.

  • Antykoncepcja hormonalna - Jedną z popularnych i skutecznych metod antykoncepcji są środki hormonalne, takie jak tabletki antykoncepcyjne, plastry czy pierścienie dopochwowe. W przypadku kobiet, które nie karmią piersią, można rozważyć stosowanie tych metod już 3 tygodnie po porodzie. Jeśli jednak kobieta karmi piersią, zaleca się poczekać 6 tygodni po porodzie, aby nie zakłócić laktacji. Warto dodać, że w przypadku karmienia piersią zalecane są tabletki zawierające tylko progesteron.

  • Spirala domaciczna - Spirala domaciczna to kolejna metoda antykoncepcji, która może być stosowana po porodzie. Istnieją dwa rodzaje spirali – miedziana i hormonalna. Spirala miedziana może być założona już 4 tygodnie po porodzie, natomiast spirala hormonalna – 6 tygodni po porodzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spirala domaciczna jest jednym z najskuteczniejszych środków antykoncepcji, a jej działanie może utrzymywać się nawet do 5 lat.

  • Prezerwatywy - Prezerwatywy to metoda barierowa, która może być stosowana bez ograniczeń czasowych po porodzie. Są one dostępne bez recepty i nie wpływają na laktację. Prezerwatywy są również jedyną metodą antykoncepcji, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz