Materiał Partnera

Dania kuchni polskiej jako podstawa menu na imprezach okolicznościowych

Dania kuchni polskiej jako podstawa menu na imprezach okolicznościowych

Stworzenie menu na imprezę okolicznościową to niełatwe zadanie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę charakter spotkania oraz oczekiwania gości. Najczęściej wybieranym przez organizatorów rozwiązaniem jest serwowanie dań typowych dla kuchni polskiej. Taki catering ma wiele atutów, ale musi być przygotowany w odpowiedni sposób. Co to oznacza i jakie polskie potrawy dobrze jest uwzględnić w menu imprezy okolicznościowej?

Na jakie imprezy okolicznościowe sprawdzi się kuchnia polska?

Pierwszą z okazji, jaka kojarzy się z tradycyjną polską kuchnią, jest niewątpliwie wesele. Impreza organizowana po ceremonii zaślubin to spotkanie, na którym gromadzą się członkowie dwóch rodzin. Wybór kuchni polskiej jest w tym wypadku bardzo dobry – dania będą odpowiadać zarówno wymagającym osobom starszym, jak i młodszym. Podobnie jest w przypadku innych okoliczności obchodzonych w gronie rodzinnym. To chociażby imprezy urodzinowe, imieninowe czy jubileuszowe.

Kuchnia polska nadal jest również podstawą menu na wystawnych bankietach. Wystawna kolacja, na którą zaprosimy współpracowników czy kontrahentów, nie musi wcale opierać się na egzotycznych smakach. Szczególnie w przypadku organizowania imprezy okolicznościowej dla osób z zagranicy. Postawmy na dania kuchni polskiej, które pozwolą lepiej poznać naszą kulturę oraz tradycyjne dla kraju potrawy. Jakie z nich powinny znaleźć się w menu cateringu zamawianego na wspomniane spotkania?

Jakie dania kuchni polskiej warto uwzględnić w menu na imprezę okolicznościową?

Potraw charakterystycznych dla kuchni polskiej jest bardzo dużo. W przypadku tworzenia jadłospisu na imprezę okolicznościową powinniśmy uwzględnić m.in. poszczególne zupy. Rosół z makaronem czy krupnik to doskonałe propozycje na rozpoczęcie wystawnego obiadu. Kluczowe jest jednak niewątpliwie danie główne. W przypadku kuchni polskiej jest to przeważnie potrawa mięsna – kotlet schabowy, schab po staropolsku czy kotlet mielony.

Na podstawie tradycyjnych przepisów takie dania przygotowuje firma Maha Deva sp. z o.o., do której należy restauracja Le Cher znajdująca się w Otwocku. Jest to lokal, którego istotnym elementem oferty jest catering na imprezy okolicznościowe. Menu może obejmować także inne, charakterystyczne dla polskiej kuchni potrawy. Zaliczają się do nich również gołąbki, kluski śląskie, ale też typowe dodatki w postaci zasmażanej kapusty i mizerii. Zapewnienie gościom możliwości sentymentalnego powrotu do smaków dzieciństwa lub poznania klasycznych dań polskiej kuchni to zatem bardzo dobre rozwiązanie problemu z jadłospisem na rozmaite spotkania rodzinne, firmowe lub towarzyskie.

Opracowanie:
Otwock, Matejki 9
tel. 609 122 706
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz