Materiał Partnera

Dachówki – czym się cechują popularne rodzaje?

Dachówki – czym się cechują popularne rodzaje?

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu bez wątpienia jest dach. Dach stanowi zwieńczenie całej budowli, a jednocześnie chroni domowników przed czynnikami atmosferycznymi, jak deszcz, czy wiatr. Poza tym stanowi również ochronę przed słońcem. Dachy mogą być wykonane z rozmaitych pokryć. Pokrycia dachowe dostępne na rynku różnią się wyglądem, materiałem wykonania i innymi czynnikami. Popularne są dachówki. Jakie można wyróżnić ich rodzaje i czym się one charakteryzują?

Czym charakteryzuje się dachówka ceramiczna?

Pierwszym rodzajem dachówki, który cieszy się ogromną popularnością jest dachówka ceramiczna. To pokrycie dachowe jest jednym z najdłużej stosowanych ze wszystkich materiałów pokryciowych. Produkt ten przede wszystkim cechuje się trwałością i bez większych problemów powinien przetrwać nawet 100 lat. Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji dachówki ceramicznej jest glina.

Podczas produkowania dachówek ceramicznych, materiał urabia się w mieszalniku, a następnie glinę należy uformować. W późniejszym czasie konieczne jest jej wysuszenie i wypalenie. Produkt należy również pokryć warstwą szlachetnej glinki lub szkliwi. Takie działanie pozwoli zwiększyć powstałemu produktowi odporność na osadzanie się zanieczyszczeń i porostów.

Nałożenie na dachówkę ceramiczną dodatkowych powłok umożliwia zmianę kolorów dachówki, a także nadaje jej połysk. Należy jednak mieć na uwadze, że szkliwiona powierzchnia często pokrywa się siatką drobnych pęknięć, a producenci nie uznają roszczeń gwarancyjnych co do tego, ponieważ traktują to jako naturalne zjawisko. Kolory dachówek zależą głównie od pochodzenia gliny, domieszek, jak również temperatury wypalania i czasu trwania tego zabiegu.

Ceramiczne dachówki są dość małymi pokryciami dachowymi, w związku z tym bardzo dobrze sprawdzą się jako pokrycia dachów o skomplikowanych kształtach. Ważną ich cechą jest także to, że uszkodzone elementy są łatwe w wymianie. Decydując się na pokrycie dachowe z dachówek ceramicznych musimy wziąć pod uwagę ich ciężar. Każdy metr kwadratowy tego pokrycia ważny nawet do 90 kg i nie każda więźba dachowa wytrzyma takie obciążenie. Masa tych dachówek ma także dobre strony. Takie pokrycie stanowi dobrą izolację dźwiękową, dzięki czemu nie słychać np. deszczu, który uderza o dach.

Dachówki betonowe - charakterystyka

Kolejnym rodzajem dachówek są dachówki betonowe, nazywane inaczej dachówkami cementowymi. Wymiarami, masą, kształtem, a także sposobem układania jest podobna do dachówki ceramicznej. Dachówki betonowe powstają z połączenia ze sobą piasku, cementu i wody, a powstała masa barwiona jest pigmentami. Dachówki cementowe zazwyczaj pokrywane są farbą akrylową. Zabieg ten wykonuje się przed i po suszeniu dachówek. Jednakże taka powierzchnia nie jest trwała.

Beton, z którego wykonuje się dachówki cechuje się wrażliwością na działanie kwasów, dlatego takich dachówek nie powinno stosować się w miejscach, gdzie padają kwaśne deszcze. Jednak w innych regionach dachówki te wytrzymują nawet kilkadziesiąt lat.

Do zalet dachówek betonowych, które znajdziemy w ofercie firmy Megadach Pokrycia i akcesoria dachowe z pewnością zalicza się łatwość naprawy uszkodzonych elementów oraz fakt, że ich montaż nie wymaga deskowania więźby dachowej. Poza tym dachówki cementowe można stosować na dachach o skomplikowanych kształtach. Dodatkowo stanowią one dobre zabezpieczenie przed porostami, a także są niepalne i cechują się dobrymi właściwościami tłumiącymi hałas.

Zarówno dachówki betonowe, jak i dachówki ceramiczne są jednymi z najlepszych pokryć dachowych, dlatego warto zastanowić się nad ich użyciem podczas montowania dachu.

Opracowanie:
Tarnowskie Góry, Zagórska 134
tel. 32 284 18 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz