Artykuł sponsorowany

Dachówki betonowe czy ceramiczne: jak dokonać właściwego wyboru?

Dachówki betonowe czy ceramiczne: jak dokonać właściwego wyboru?

Wybór odpowiedniego rodzaju dachówki to jedno z kluczowych zadań podczas budowy domu. W Polsce najpopularniejszymi materiałami na dach są dachówki ceramiczne i betonowe. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować, który z nich będzie najlepszym wyborem dla naszego domu. W niniejszym artykule przedstawimy różnice między dachówkami ceramicznymi a betonowymi.

Dachówki ceramiczne – tradycja i trwałość

Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych materiałów stosowanych do pokrycia dachu.

Są wykonane z naturalnej gliny, która po wypaleniu w wysokich temperaturach staje się niezwykle trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dachówki ceramiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, co sprawia, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na obciążenia wynikające ze śniegu czy silnego wiatru.

- przekazuje specjalista z Pb Przedsiębiorstwo Handlowo-Budowlane.

Dodatkowo dachówki ceramiczne mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, dzięki czemu pomagają utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku. Ich naturalny skład sprawia także, że są ekologiczne i nie wpływają negatywnie na środowisko. Warto jednak zaznaczyć, że dachówki ceramiczne są cięższe od betonowych, co może wpłynąć na konieczność wzmocnienia konstrukcji dachu.

Dachówki betonowe – nowoczesność i ekonomia

Dachówki betonowe to stosunkowo młodszy materiał, który zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Są wykonane z mieszanki cementu, piasku i wody, co sprawia, że są lżejsze od dachówek ceramicznych. Dzięki temu można je stosować na lżejszych konstrukcjach dachowych, co może obniżyć koszty budowy.

Jedną z głównych zalet dachówek betonowych jest ich niższa cena w porównaniu do dachówek ceramicznych. Dodatkowo są one łatwiejsze w montażu oraz wymagają mniejszej ilości materiału na pokrycie całego dachu. Dachówki betonowe mają również bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną, jednak ze względu na ich porowatą strukturę mogą być bardziej narażone na zabrudzenia czy porastanie mchem.

Czynniki wpływające na wybór dachówki

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju dachówki warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy ocenić lokalizację naszego domu – jeśli znajduje się on w rejonie o dużym nasłonecznieniu czy częstych opadach, dachówki ceramiczne mogą okazać się lepszym rozwiązaniem ze względu na swoją trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na budżet przeznaczony na pokrycie dachu. Jeśli dysponujemy mniejszymi środkami, dachówki betonowe mogą być atrakcyjniejszą opcją ze względu na niższą cenę oraz prostszy montaż. Warto jednak pamiętać, że dachówki ceramiczne są trwalsze i mogą się okazać bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz