Artykuł sponsorowany

Dachówka płaska – styl, elegancja i funkcjonalność

Dachówka płaska – styl, elegancja i funkcjonalność
Zdecydowanie nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilku lat, inwestorzy wyraźnie zwrócili uwagę na wyznaczniki architektury nowoczesnej. Nowe domy jednorodzinne charakteryzują się prostą bryłą, brakiem przesadzonych zdobień oraz stonowaną kolorystyką. Aby cała koncepcja mogła tworzyć spójną i przede wszystkim atrakcyjną całość, najwięcej uwagi warto poświęcić połaci dachowej. Strzałem w dziesiątkę okazuje wybór dachówki płaskiej. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Dachówki typu płaskiego – z czego mogą wybierać klienci?

Dachówki płaskie stały się na tyle popularne, że w miesiącach letnich, czyli w szczycie sezonu budowlanego, zdarzają się sytuacje, w których producenci nie są w stanie nadążyć z ich wytwarzaniem. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niespotykanych nigdzie indziej walorów estetycznych. Dachówki płaskie charakteryzują się ponadczasową elegancją wyrażoną poprzez niezwykle prostą formę. Choć produkowane są w stosunkowo małej gamie kolorystycznej, to czernie i grafity całkowicie wyczerpują wymagania klientów i doskonale wpisują się w ich oczekiwania. Co do zasady dachówki produkuje się z dwóch materiałów. Mowa tutaj oczywiście o ceramice i betonie.

Długo można by rozważać na temat wad i zalet poszczególnych rozwiązań, aczkolwiek warto skupić się na tych najważniejszych. Ceramika to gwarancja doskonałej odporności na trudne warunki atmosferyczne panujące w naszej strefie klimatycznej. Inwestorzy nie muszą obawiać się ani degradacyjnego wpływu wilgoci, ani promieni słonecznych. Niemniej jednak zdecydowana większość produktów ceramicznych ma spory problem z równością dolnej krawędzi, co może doprowadzić do efektu „klawiszowania”. Jeżeli zaś chodzi o dachówkę betonową, to za jej największą wadę uznaje się niższą niż w przypadku ceramiki stabilność kolorystyczną. Po około 25-30 latach będzie można zauważyć, iż barwa nie jest już tak intensywna. Niemniej jednak koszt związany z zakupem dachówki betonowej potrafi być czasami nawet o połowę niższy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dachówka płaska – jak ją układać?

Ogromną zaletą dachówek płaskich, bez względu na materiał zasadniczy, z którego zostały wyprodukowane, jest możliwość ułożenia ich na dwa sposoby. Mowa tu o metodzie „zamek pod zamkiem” lub „na mijankę”. Choć sposób pierwszy zapewnia nieco lepsze wrażenia wizualne, trzeba jednak podkreślić, iż w instrukcji każdego producenta, znaleźć da się informację, iż zalecany jest montaż „na mijankę”. Chodzi o to, aby podczas intensywnych opadów deszczu spływająca z połaci woda musiała pokonać dłuższą drogę, a co za tym idzie, nie piętrzyła się w zamkach bocznych.

Bardzo charakterystyczne dla dachówek płaskich jest również to, że ich montaż wymaga doskonałego planowania i ogromnej precyzji – w szczególności, jeśli idzie o łaty i kontrłaty. Aby zagwarantować sobie najlepsze możliwe do osiągnięcia efekty, warto zaufać w tej kwestii jedynie najlepszym wykonawcom, takim jak firma Ciesielstwo i Dekarstwo. To właśnie dzięki pracy profesjonalistów i walorom dachówki płaskiej, dach rzeczywiście może być interpretowany w kategoriach wizytówki domu jednorodzinnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz