Artykuł sponsorowany

Czyszczenie, konserwacja i dezynfekcja klimatyzacji domowej

Czyszczenie, konserwacja i dezynfekcja klimatyzacji domowej

Klimatyzatory zewnętrzne oraz wewnętrzne dla domów jednorodzinnych czy też mieszkań muszą być okresowo serwisowane. Serwis wpływa bowiem na żywotność całego układu, parametry pracy urządzeń, a także na użytkowe bezpieczeństwo. Bez odpowiedniej konserwacji, czyszczenia i dezynfekcji nie można myśleć także o energooszczędnym korzystaniu z klimatyzacji domowej.

Dlaczego konserwacja, czyszczenie i dezynfekcja są tak ważne?

Klimatyzatory to urządzenia mechaniczne i elektroniczne, które w przypadku awarii mogą stworzyć pośrednie lub bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Zwrócić uwagę należy także na bezpieczeństwo budynków, innych sprzętów oraz wyposażenia. Nieszczelna klimatyzacja może zalać posadzkę czy doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej. Układy freonowe źle eksploatowane również stwarzają duże zagrożenie. To jednak niejedyne powody, dla których konserwacja, czyszczenie i dezynfekcja są tak ważne. Koszt naprawy urządzeń, które nie były konserwowane, mogą być olbrzymie. Lepiej zatem wydawać niewielkie sumy na okresowy serwis.

Jeśli chodzi zaś o kwestie zdrowotne, nie można pominąć również jakości powietrza, które przechodzi przez agregaty zewnętrzne i klimatyzatory ścienne/kasetonowe/sufitowe/naokienne. Brak okresowe czyszczenia i dezynfekowania klimatyzacji sprzyja rozwojowi bardzo niebezpiecznych bakterii. Zalicza się do nich pałeczkę okrężnicy, paciorkowca kałowego, a także gronkowca złocistego. Niebywale trudne w leczeniu jest także zagrzybienie organizmu. To dlatego regularne przeglądy i serwis urządzeń klimatyzacyjnych jest tak ważny. Niestety działania te nie są dla osób indywidualnych obowiązkowe, a to prowadzi do zaniechań i późniejszych poważnych tego konsekwencji.

Zakres konserwacji klimatyzacji domowej

Kompleksowa konserwacja klimatyzacji powinna opierać się o przegląd całego układu i jego podzespołów oraz wszystkich elementów. Ważne jest wspomniane już wielokrotnie czyszczenie oraz dezynfekcja. To on niej nie można zapomnieć. Jest to bowiem specjalnych proces niszczenia bakterii wraz ze wszystkimi ich formami przetrwalnikowymi. Samo wyczyszczenie obudów chemią zatem nie wystarcza.

Uszczegóławiając, konserwacja układu klimatyzacji związana jest z serwisem filtrów. Na ogół jest to filtr elektrostatyczny, który myć należy wodą oraz środkami bakteriobójczymi. Inne filtry – HEPA, z cząsteczkami węgla i srebra, plazmowe – należy obsługiwać według wskazań producenta. Czyszczeniu i odkażaniu należy poddawać także skraplacz, wentylatory nadmuchowe oraz wszystkie elementy plastikowe. Jakie jeszcze elementy należy konserwować? Ważne jest poddawanie dezynfekcji tacy skroplin oraz parownika.

Czy jednak samo czyszczenie wystarczy? Ważne jest także to, aby sprawdzić wszystkie parametry chłodnicze. Mowa o:

  • pomiarze temperatury nadmuchowej,
  • pomiarze ciśnienia pracy,
  • pomiarze szczelności układu,
  • pomiarze poboru energii.

Dezynfekcja – metody odkażania klimatyzacji

Najlepsze firmy będące serwisantem klimatyzacji lub nawet działające w ramach autoryzowanych serwisów określonych producentów, stosują nowoczesne sposoby konserwacji urządzeń. Takie wykorzystuje przedsiębiorstwo ROSBAU GROUP, które w ramach dezynfekcji stosuje m.in. ozonowanie. Polega ono na rozpylaniu wysoko stężonego ozonu, który dokładnie wyniszcza kolonie bakterii. Każda przestrzeń poddana ozonowaniu staje się jałowa. W taki sposób właśnie należy czyścić dzisiaj klimatyzatory, niezależnie od ich typu, generacji, rozmiarów, wydajności, a także zastosowania. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz