Materiał Partnera

Czym zawodowo zajmuje się ślusarz i jak można nim zostać?

Czym zawodowo zajmuje się ślusarz i jak można nim zostać?

Podręcznikowa definicja definiuje ślusarza jako rzemieślnika, który zajmuje się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metali. To stary zawód, ale wciąż ważny i ceniony. Ze wszystkich stron otaczają nas przedmioty metalowe lub z elementami metalowymi. Ślusarz odpowiedzialny jest za wykonanie, konserwację i naprawę prostych konstrukcji. Ze względu na różne przeznaczenie produktów metalowych, praca ślusarza ma kilka specjalizacji.

Kierunki pracy ślusarza

Wyroby branży metalowej znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia – od ciężkiego przemysłu po dekoracje wnętrz. W zależności od elementów, z jakimi pracuje ślusarz, wyróżniamy kilka specjalizacji w ramach tego zawodu.

Ślusarz konstrukcji stalowych zajmuje się głównie cięciem i kształtowaniem prętów, płaskowników i kształtowników, czyli wytrzymałych elementów konstrukcyjnych, które następnie łączone są we wcześniej zaplanowane duże konstrukcje za pomocą spawania lub nitowania.

Ślusarz urządzeń komunalnych i ślusarz sprzętu domowego zajmują się przedmiotami wykorzystywanymi przez nas w życiu codziennym, przez co z ich usług korzystamy najczęściej. Zajmują się oni utrzymaniem ich w dobrym stanie technicznym, zajmują się również ich naprawą. Do grupy tych urządzeń zaliczamy między innymi maszyny do szycia, młynki i roboty kuchenne, pralki i odkurzacze, proste elementy instalacji różnego rodzaju (grzewczych, wodnokanalizacyjnych itp.) Do ślusarza zwrócimy się, gdy zgubimy nasze klucze – on zajmie dorabianiem kluczy lub wymianą zamka.

Usługi specjalizujące się w wykonywaniu i sprzedaży kluczy do samochodów, dorabianiu kluczy, odlewie kluczy zapasowych prowadzi Jędrzej Wojtala.

Ślusarz samochodowy zajmuje się montażem, demontażem i naprawą prostych mechanizmów, takich jak zamki samochodowe, blokady, zawiasy czy podnośniki szyb.

Ostatnią specjalizacją jest praca ślusarza wyrobów artystycznych. Wytwarza i naprawia on przedmioty metalowe takie jak kandelabry, świeczniki oraz żyrandole, które poza funkcją użytkową mają służyć też dekoracji wnętrza.

Droga do zawodu

Uprawnienia do wykonywania usług ślusarskich uzyskać można w szkole zawodowej. Najczęściej są to szkoły o profilu mechanicznym, jednak nie jest to żelazną zasadą. Wykonywanie jednak zawodu związanego z jedną ze specjalizacji ślusarskich wymagać może dodatkowych kwalifikacji. Ślusarz konstrukcji metalowych powinien przejść kurs spawalnictwa elektrycznego i gazowego, a ślusarz wyrobów artystycznych powinien kurs rzemiosła artystycznego lub szkołę o profilu ślusarstwa artystycznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz