Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się urolog?

Czym zajmuje się urolog?

Dbanie o zdrowie to nie tylko właściwa dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej każdego dnia. Ważna jest również profilaktyka, aby w porę wykryć nieprawidłowości w organizmie i natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie. W tym celu należy regularnie badać się u specjalisty z wybranej dziedziny medycyny, szczególnie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jednym z nich jest urolog. Czym właściwie się zajmuje?

Czym zajmuje się urologia?

Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem moczowo - płciowym. Lekarz urolog zajmuje się diagnostyką zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a nawet dzieci w każdym wieku. Urolog specjalizuje się w wykrywaniu nowotworów, nieprawidłowej budowie narządów oraz leczeniu chorób zakaźnych, wykorzystując do tego farmakoterapię lub bardziej inwazyjne zabiegi. Mimo że specjalizacja ta nie jest tak znana to wiele osób, szczególnie w starszym wieku, powinno regularnie zgłaszać się do urologa w celu profilaktyki oraz wykluczenia poważniejszych schorzeń. Do tego specjalisty wymagane jest skierowanie, ale wiele prywatnych gabinetów takich jak Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lekarz Urolog Urban Kowalik posiada nowoczesny sprzęt diagnostyczny, dzięki czemu komplet badań można przeprowadzić w ciągu jednej wizyty, bez konieczności czekania w długich kolejkach.

Co leczy urolog?

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego i płciowego. Poszerzoną diagnostykę wykonuje się u mężczyzn, przeprowadzając dodatkowe badania dotyczące chorób układów płciowych. Pozwala to na wczesne wykrycie nowotworów oraz wdrożenie leczenia umożliwiającego całkowite wyjście z choroby. Oprócz tego urolog zajmuje się leczeniem:

  • kamicy układu moczowego,
  • torbieli na nerkach,
  • wad układu moczowego,
  • stanów zapalnych i zakaźnych układu moczowego i płciowego,
  • krwiomoczu,
  • chorób nerek.

Podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie. W niektórych przypadkach może zlecić dodatkową diagnostykę, poszerzoną o wykrycie konkretnych chorób.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, które do tej pory nie występowały i są związane z układem moczowym, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi stosowne skierowanie. Wśród niepokojących objawów można wymienić między innymi nadmierne oddawanie moczu lub jego zatrzymanie, ból przy jego oddawaniu, nawracające infekcje narządów płciowych czy zmianę koloru moczu. Taki stan może być tylko przejściowy lub zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne, dlatego żadnych symptomów nie wolno bagatelizować i dla własnego spokoju umówić się na wizytę u specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz