Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa?

Czym zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa?

Ze spółdzielniami mieszkaniowymi spotykamy się na każdym kroku, niezależnie od tego, czy mamy pełne prawo własności. Opinie o ich działalności są różne i skorelowane z tym, jak prężnie działa dana spółdzielnia. Z pewnością nie można oceniać ich wszystkich na podstawie jednego przypadku. Przedmiot ich działalności zależny jest przede wszystkim od statutu i może obejmować wiele czynności związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych swoich członków.

Jakie są cele spółdzielni mieszkaniowej?

Jak wiadomo, podstawowym celem każdej spółdzielni mieszkaniowej – takiej jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w Górze Kalwarii – jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych swoich członków. Potrzeby te mogą dotyczyć dostarczenia samodzielnych lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych, ale także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia taka ma formalnie status przedsiębiorcy, chociaż jej działalność nie zmierza zasadniczo do osiągnięcia zysku, czyli nadwyżki finansowej. Ma ona wprawdzie prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, ale musi być ona związana bezpośrednio ze wspomnianym wyżej zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Choć może to na pierwszy rzut oka wydawać się dziwne, spółdzielnia może nawet prowadzić działalność deweloperską. Ma ona na celu pozyskanie dodatkowych środków, co powinno prowadzić do zmniejszenia opłat związanych z utrzymywaniem lokali, np. tych na poczet funduszu remontowego czy innych celów statutowych. Spółdzielnia może także zarządzać nieruchomościami, które nie stanowią mienia ani jej samej, ani jej członków. Robi to na podstawie umów z właścicielami tych nieruchomości. Zazwyczaj dotyczą one części współdzielonej z innymi mieszkańcami oraz mediów (np. prądu, gazu i wody), za które spółdzielnia pobiera zaliczkę.

Przedmiot działalności spółdzielni mieszkaniowej

Wśród konkretnych przedmiotów działalności spółdzielni mieszkaniowej można wyróżnić:

  • Budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w nich lokali, a także w celu ustanowienia na rzecz swoich członków spółdzielczego prawa lokatorskiego lub własnościowego.
  • Budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celach przytoczonych powyżej.
  • Udzielanie pomocy swoim członkom w budowie budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych na gruntach należących do spółdzielni.
  • Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi mienie spółdzielni lub nabytymi przez jej członków oraz prowadzenie ewidencji – rozliczenia przychodów oraz kosztów, wpływów i wydatków z funduszu remontowego itd.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz