Materiał Partnera

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyka to z pewnością jedna z tych profesji, które potrafią poprawić jakość życia człowieka. Łącząc w sobie wiedzę z zakresu psychologii, medycyny i odżywiania, psychodietetyk wspomaga osoby, które mają problemy z wdrożeniem odpowiedniego, zdrowego sposobu odżywiania, który mógłby znacznie poprawić ich funkcjonowanie. Pomaga też ograniczyć lub całkowicie wykluczyć niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Cele psychodietetyki

Psychodietetyk ma na celu wprowadzenie trwałych zmian w naszym odżywianiu. Pomaga przede wszystkim osobom, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej dla organizmu masy ciała. Posiadając wiedzę z zakresu psychologii, psychodietetyk może współpracować z osobami, które cierpią na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię, napadowe objadanie się), a także zaburzenia nastroju lub osobowości, które mogą utrudniać wprowadzenie odpowiednich nawyków, jak również przyczyniać się do trwałych nieprawidłowości w odżywianiu. Jak mówi ekspert z firmy Kuźnia Trenerów:

- Istnieje głęboki związek pomiędzy zaburzeniami odżywiania a psychiką. Psychodietetyk zajmuje się tym obszarem zachowań i emocji, które pojawiają się wraz z problemami z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Psychodietetyk objaśnia mechanizmy, które mogą być przeszkodą w osiągnięciu zamierzonych efektów, wskazuje sposoby na wdrożenie zdrowego stylu żywienia, przy czym dba o odpowiednią motywację pacjenta.

Posiadając wiedzę z zakresu odżywiania, psychologii i medycyny, psychodietetyk wpływa na sposób myślenia pacjenta o wprowadzanej diecie czy zmianie nawyków żywieniowych. Przede wszystkim chodzi o świadome podejmowanie decyzji o zdrowym odżywianiu, oparte na zrozumieniu mechanizmów, jakie kierują człowiekiem, a nie o traktowanie zmian jako wyrzeczeń, ograniczeń i trudności.

Kiedy zwrócić się do psychodietetyka?

Jak już wspomniano, wsparcie specjalisty psychodietetyka polecane jest osobom z zaburzeniami odżywiania, ale także wszystkim tym, którzy przejawiają takie problemy jak objadanie się w reakcji na stres, lęk, bezsenność czy zaburzenia nastroju. Problemy z prawidłowym odżywianiem mogą towarzyszyć wielu dysfunkcjom psychicznym, także depresji, zaburzeniom psychosomatycznym, nerwicom.

Do psychodietetyka zwracają się również osoby, które mimo wielu podejmowanych prób zmiany swoich nawyków żywieniowych, nie mogą pochwalić się powodzeniem w realizacji planów dietetycznych, a porady dietetyków są w ich przypadku nieefektywne. Łączenie pomocy dietetycznej z psychologiczną w przypadku takich osób jest rozwiązaniem racjonalnym i dającym szansę na powodzenie.

Do psychodietetyka można zgłosić się z każdym problemem dotyczącym odżywiania, diety i zdrowego stylu życia. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy także w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i towarzyszących mu stresujących sytuacji, aby uniknąć wycieńczenia psychofizycznego. Warto rozważyć konsultację z psychodietetykiem także wtedy, kiedy posiłki łączą się dla nas z dyskomfortem, spadkiem energii i brakiem sił, gdy zamartwiamy się stanem swojego ciała i zdrowia, a także w przypadku chorób, które poza leczeniem specjalistycznym, wymagają także diety.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz