Materiał Partnera

Czym zajmuje się operator biogazowni rolniczej?

Czym zajmuje się operator biogazowni rolniczej?

Codzienna obsługa biogazowni rolniczej wymaga odpowiednich kompetencji i wszechstronnej wiedzy techniczno-organizacyjnej. Na operatorze ciąży bowiem odpowiedzialność związana z właściwym przebiegiem procesu produkcji biogazu. Idealny pracownik powinien łączyć w sobie umiejętności z wielu dziedzin jednocześnie. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba i jakie są wyznaczniki dobrego operatora biogazowni rolniczej?

Zakres obowiązków operatora biogazowni rolniczej

Zakres działań operatora biogazowni rolniczej jest dość szeroki i obejmuje przede wszystkim dozór urządzeń wchodzących w skład biogazowni oraz – bardzo często – serwisowanie urządzeń (mieszadła, pompy itd.) i sieci technologicznych składających się na ten system.

Operator biogazowni powinien jednak skupiać się nie tylko na sprzęcie w swoim miejscu pracy, ale także podejmować się różnego typu działań formalnych. Mowa tutaj między innymi o przyjmowaniu i rejestrowaniu substratów dostarczanych do biogazowni oraz o kontrolowaniu stanów magazynowych. Do tego dochodzi jeszcze sporządzanie dokumentacji związanej z przyjmowanymi dostawami i bieżącą obsługą biogazowni. Charakter wykonywanych prac przypomina więc czynności wdrażane na przykład w branży magazynowej i logistycznej.

Do obowiązków operatora należy również nadzorowanie przebiegu prac pozostałych osób pracujących na terenie biogazowni oraz raportowanie zadań do bezpośredniego przełożonego. Przy tym wszystkim należy także dbać o utrzymanie porządku na terenie biogazowni.

Podsumowując, można uznać, że zakres działań operatora biogazowni rolniczej spełnia warunki stawiane mechanikom, logistykom, kierownikom procesów produkcyjnych i zarządcom obiektów przemysłowych. Wszystkie te kompetencje obejmują pojedynczego pracownika.

Jakie wymagania powinien spełniać dobry operator?

W przypadku zawodu operatora biogazowni rolniczej edukacja formalna nie odgrywa wiodącej roli, choć oczywiście wykształcenie średnie techniczne jest zawsze mile widziane.

Najważniejsze są umiejętności praktyczne, które nabyło się we wcześniejszej pracy o podobnym charakterze. Z pewnością nie każdy nadaje się do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Do pożądanych cech operatora zaliczają się natomiast samodzielność, rzetelność, skrupulatność oraz poczucie obowiązku.  

Operator biogazowni rolniczej powinien także mieć uprawnienia do obsługi ładowarki oraz wykazywać się brakiem przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 metrów. Ważnym wyznacznikiem będzie również aktualne i czynne prawo jazdy kat. B.

Gdzie szukać zaufanych operatorów?

Operatorów biogazowni rolniczej można poszukiwać na własną rękę, ale można także skorzystać z oferty sprawdzonych i renomowanych firm specjalizujących się w usługach przewozowych i handlowych z branży rolniczej. Bardzo zróżnicowane usługi ma na przykład firma KMZ.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakresu obowiązków operatora biogazowni rolniczej lub zyskać cenne porady z pokrewnych kwestii? Skontaktuj się z przedstawicielem wspomnianego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz