Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy i kiedy udać się do niego z wizytą?

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy i kiedy udać się do niego z wizytą?

Gabinety medycyny pracy oferują usługi polegające na sprawdzeniu stanu zdrowia osoby, która zamierza podjąć się pracy na nowym stanowisku lub w nowej firmie. Poza tym lekarze medycyny pracy przeprowadzają badania okresowe i kontrolne. Ich celem jest zweryfikowanie, czy dana osoba nadal może wykonywać czynności zawodowe na zajmowanych dotychczas stanowisku. Na podstawie wykonanych badań lekarz wydaje oświadczenie o zdolności do pracy.

Lekarz medycyny pracy – czym się zajmuje i dlaczego warto do niego chodzić?

Wszystkie osoby, które rozpoczynają karierę zawodową lub zmieniają miejsce albo stanowisko pracy, muszą udać się do przychodni medycyny pracy w celu przeprowadzenia badań lekarskich. Po przeprowadzeniu badań lekarz wyda oświadczenie, które stwierdzi, czy możemy wykonywać pracę na danym stanowisku. Zakres badań oraz ich rodzaj zależy przede wszystkim od charakteru stanowiska i szkodliwych czynników, jakie na nim panują. Badania lekarskie w tym zakresie oferuje Gabinet Medycyny Pracy Stabrawa Barbara z Cieszyna na Śląsku.

Dla wielu osób badania medycyny pracy są tylko formalnością i nie zawsze warto je robić. Jednak warto do nich podejść z nieco innej strony. Regularna wizyta u lekarza medycy pracy może być traktowana jako sprawdzanie własnego stanu zdrowia. Warto też dodać, że nic za to nie zapłacimy, ponieważ wszystkie koszty pokrywa pracodawca. Lekarz medycyny pracy jest w stanie wykryć rozmaite schorzenia na wczesnym etapie. W niektórych przypadkach osoby po wizycie u lekarza nie zostają dopuszczone do pracy na danym stanowisku ze względu na stan zdrowia. Celem tego jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi.

Jak często musimy chodzić do lekarza medycyny pracy?

Z usług lekarza medycyny pracy korzystają osoby, które zamierzają podjąć pracę lub już pracują. Wizyty u takiego lekarza można podzielić na trzy podstawowe grupy, którymi są badania wstępne, okresowe i kontrolne. Wstępne badania u lekarza medycyny pracy wymagane są wtedy, gdy chcemy zatrudnić się u nowego pracodawcy. Bez badania lekarskiego nie możemy rozpocząć pracy. Od uzyskanych wyników zależy, czy możemy wykonywać pracę na danym stanowisku. Do lekarza nie trzeba iść jedynie wtedy, gdy mamy aktualne wyniki badań, a u nowego pracodawcy będziemy zatrudnieni na tym samym stanowisku co dotychczas. W takim przypadku konieczne jest odwiedzenie lekarza medycyny pracy, który wyda nam oświadczenie przypisane do nowego pracodawcy.

Lekarskie badania okresowe polegają na skontrolowaniu stanu zdrowia osoby, która już pracuje w danym miejscu. W zależności od zajmowanego stanowiska takie badania wykonuje się np. co rok lub co pięć lat. Wpływ na to mają m.in. zagrożenia na danym stanowisku. Z kolei badania kontrolne dotyczą pracowników, którzy byli na zwolnieniu lekarskim, a ich przerwa od pracy wynosiła ponad 30 dni. Celem kontrolnych badań lekarskich jest stwierdzenie, czy stan zdrowia pracownika umożliwia mu kontynuowanie pracy na stanowisku, które zajmował do tej pory.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz