Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?
Zgodnie z art. 229 Kodeksu Pracy, lekarz medycyny pracy zobowiązany jest do wydawania orzeczenia stwierdzającego zdolność osoby skierowanej na badania do pracy na określonym stanowisku. Od tego specjalisty zależy więc decyzja o tym, czy będziemy mogli podjąć się nowego zajęcia albo kontynuować obecną pracę. W naszym artykule wyjaśniamy czym zajmuje się lekarz medycyny pracy.

Lekarz medycyny pracy – kwalifikacje i obowiązki

Lekarz w służbie medycyny pracy musi posiadać specjalizację w dziedzinie medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy. Powinien także posiadać udokumentowane doświadczenie, które wynosi, w zależności od stanowiska, co najmniej 3 bądź 6 lat wykonywania pracy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Medycznego Med-Expert w Warszawie:

Do podstawowych obowiązków lekarza medycyny pracy należy sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad osobami zatrudnionymi w zakładach pracy. W zakres opieki wchodzi przeprowadzanie badań wstępnych, okresowych oraz kontrolnych. Ponadto specjalista w służbie medycyny pracy prowadzi działania w zakresie patologii zawodowej, monitoruje stan zdrowia osób pracujących w grupie szczególnego ryzyka takich jak m.in. kobiety ciężarne czy osoby młodociane oraz zajmuje się poradnictwem związanym z chorobami zawodowymi i ograniczaniem szkodliwego wpływu pracy na zdrowie.

Uprawnienia lekarza medycyny pracy

Do lekarza medycyny pracy trafiamy kierowani przez przyszłego lub obecnego pracodawcę. Nasz pracodawca ma bowiem obowiązek dopełnić tej procedury oraz jasno określić w skierowaniu warunki zatrudnienia na danym stanowisku. Dokładna charakterystyka wykonywanych prac, pozwoli lekarzowi medycyny pracy wskazać odpowiedni zakres oraz częstotliwość badań profilaktycznych. Określając zakres badań, a następnie wydając orzeczenie, specjalista powinien opierać się na treści załącznika numer 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku, zatytułowanego „Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników”. 

Badania z zakresu medycyny pracy

Zgodne z ustawą o służbie medycyny zdrowia pośród badań profilaktycznych wyróżniamy badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Badania wstępne przeprowadzane są u pracowników, którzy podejmują się nowego zajęcia bądź u aktualnych pracowników przenoszonych na nowe stanowiska. Badania okresowe zaś muszą wykonywać pracownicy już zatrudnieni w terminach określonych przez lekarza prowadzącego badania profilaktyczne. Badania kontrolne z kolei wykonują pracownicy, którzy w czasie dłuższym niż 30 dni z powodu choroby nie byli zdolni do wykonywania swoich obowiązków. Lekarz medycyny pracy ponadto przeprowadza badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, które kończą się wpisem do książeczek sanepidowskich.

Specjalista w służbie medycyny pracy w uzasadnionych przypadkach może poszerzyć zakres badania profilaktycznego o dodatkowe badania specjalistyczne i diagnostyczne. W zależności od stanowiska pracy oraz związanych z nim zagrożeń lekarze medycyny pracy zlecają wykonanie badań takich jak okulistyczne dla osób pracujących na co dzień przy komputerze, neurologiczne i laryngologiczne dla osób obsługujących maszyny w ruchu oraz pracujących na wysokościach, a także: badania kardiologiczne, ginekologiczne, dermatologiczne, ortopedyczne i psychologiczne. Pośród badań diagnostycznych zaś specjaliści najczęściej zlecają badania laboratoryjne takie jak OB, morfologia krwi i ogólne badanie moczu oraz badania radiologiczne takie jak RTG klatki piersiowej.

Po przeprowadzonych badaniach lekarz medycyny pracy wydaje zaświadczenie lekarskie, w którym stwierdza czy osoba poddana koniecznym badaniom może wykonywać pracę określoną w skierowaniu od pracodawcy czy też nie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz