Materiał Partnera

Czym zajmuje się lakiernik samochodowy?

Czym zajmuje się lakiernik samochodowy?

Choć zawód lakiernika samochodowego kojarzy się wyłącznie z malowaniem samochodów, należy pamiętać, że lakiernik zajmuje się przeprowadzaniem remontów i renowacji całej powierzchni nadwozia samochodowego.

Praca lakiernika

Lakiernik samochodowy może pracować w fabryce lub w zwykłym warsztacie samochodowym. Obecny postęp techniczny sprawił, że w fabrykach większą część prac wykonują maszyny i umiejętności tradycyjnego lakiernika stają się coraz mniej przydatne.

Zawód lakiernika samochodowego nie należy do łatwych. Aby móc go wykonywać, należy mieć nie tylko niezbędne umiejętności, ale także duże pokłady cierpliwości i być precyzyjnym. W większości warsztatów samochodowych pracownicy wykonują jedynie czynności wstępne, czyli wygładzanie nadwozia i malowanie podkładowe, przygotowując powierzchnię do właściwego lakierowania. To powierza się najczęściej fachowcom z dużym doświadczeniem, ponieważ wykonanie prac lakierniczych wymaga sporej precyzji i wysokiej jakości wykonania.

Na czym polega praca lakiernika? Aby prawidłowo położyć lakier, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Najpierw trzeba ją dokładnie oczyścić, następnie wygładzić, odtłuścić, odrdzewić i wysuszyć. Dopiero po serii tych zabiegów można przystąpić do nakładania lakieru – powiedział Ryszard Żygowski, właściciel firmy zajmującej się blacharstwem samochodowym.

Żeby zostać lakiernikiem…

Choć w tym zawodzie najbardziej liczy się doświadczenie i umiejętności, nie trudno się domyślić, że dla pracodawcy równie istotne będzie wykształcenie oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu. Lakiernik powinien posiadać wykształcenie zawodowe o profilu samochodowym. Kwalifikacje do tego zawodu można także otrzymać po ukończeniu kursu zawodowego. Szkolenia tego typu bardzo często organizowane są w Zakładach Doskonalenia Zawodowego. Przyszły lakiernik musi wykazywać się wyczuciem estetycznym barw oraz dużą cierpliwością, ponieważ jego praca będzie bardzo monotonna.

Czy z tego da się żyć?

Pewne jest, że pracy dla lakierników nie brakuje, cały czas są potrzebni. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą ok. 2800 zł miesięcznie. Początkujący lakiernik zaczyna od stawki ok. 1300 zł miesięcznie, natomiast zarobki doświadczonego lakiernika, który wyrobił już sobie dobrą i docenianą markę na rynku, mogą sięgać nawet 8 000 zł miesięcznie.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz