Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się laboratorium budowlano-drogowe?

Czym zajmuje się laboratorium budowlano-drogowe?

Skonstruowanie wytrzymałego obiektu użytkowego jest w dużej mierze uzależnione od jakości zastosowanych materiałów. Warto zlecić ich zbadanie specjalistycznemu laboratorium budowlano-drogowemu, które zajmie się m.in. analizowaniem składu cementu, betonu czy gruntów. W ramach świadczonych usług profesjonaliści zajmą się także szeregiem innych czynności – jakich dokładnie?

Materiał najwyższej jakości

Przeprowadzanie sprawdzenia jakości materiałów wykorzystywanych podczas prac realizujących daną inwestycję budowlaną daje możliwość dokładnego przeanalizowania ich wytrzymałości i poszczególnych parametrów. Jednym z często wykonywanych przez specjalistyczne laboratoria badań jest ocena zgodności właściwości fizyko-chemicznych gotowej mieszanki betonowej i stwardniałego betonu. Tego typu materiał wykorzystywany jest w różnego rodzaju obiektach inżynierskich, ale też inwestycjach kubaturowych czy drogowych, które narażają beton na intensywną eksploatację. Laboratorium Drog-Lab zajmie się precyzyjnym i rzetelnym badaniem betonu czy mieszanki betonowej, jest też w stanie przeprowadzić analizę  gruntów. Ich stan, wilgotność, rodzaj czy barwę określa się na podstawie wykonanych czynności, takich jak np. analiza makroskopowa. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak nieco bardziej specjalistyczne badanie, do którego zalicza się sondowanie dynamiczne sondą DPL. W ten sposób sprawdza się zagęszczenie gruntu, jednorodność podłoża, określa się także miąższość warstw o podobnym zagęszczeniu. Laboratoria przeprowadzają zarówno badania polowe, jak i w warunkach zamkniętych.

Niezbędne czynności

Laboratorium budowlano-drogowe zajmuje się jednak nie tylko badaniem poszczególnych materiałów wykorzystywanych podczas konstruowania obiektów użytkowych czy analizowaniem składu i parametrów konkretnego gruntu. W ramach świadczonych usług specjaliści mogą także przeprowadzić kompleksową diagnostykę gotowych już budynków, zadbają również o tzw. badania typu. Należy bowiem pamiętać, że każdy wyrób budowlany przed wprowadzeniem do obrotu musi być w odpowiedni sposób przeanalizowany pod kątem jego parametrów. Ma to na celu dokładne określenie właściwości danego materiału pozwalających na sporządzenie deklaracji zastosowań użytkowych oraz odpowiedniego oznakowania produktu. Laboratoria budowlano-drogowe prowadzą tego typu badania przeważnie na podstawie przyjętych norm. Dopiero spełnienie wszelkich restrykcyjnych wymogów daje możliwość wdrożenia wyrobu budowlanego na rynek. Warto więc skorzystać z usług laboratorium budowlano-drogowego, które zajmie się dokładnym przebadaniem konkretnych materiałów, gruntów, całych konstrukcji czy też wyrobów dopiero wprowadzanych do obrotu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz