Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się komornik sądowy?

Czym zajmuje się komornik sądowy?
Zawód komornika może nie kojarzyć się pozytywnie, lecz dla wielu osób jest to jedyna szansa na odzyskanie należności. Należy pamiętać, że egzekucja długów oraz eksmisja nigdy nie mają miejsca bez powodu. Komornik pomoże tym, którzy od dłuższego czasu walczą o odzyskanie długów – zarówno materialnych (np. w postaci samochodu lub nieruchomości), jak i pieniężnych.  Jakie dokładnie funkcje może pełnić komornik sądowy?

Kto zostaje komornikiem sądowym?

Komornik sądowy to osoba, która działa przy sądzie rejonowym i zajmuje się przede wszystkim rozstrzygnięciami o roszczeniach cywilnych. Żeby zostać komornikiem sądowym, nie wystarczy zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Osoba ta powinna mieć również następujące cechy:

  • obywatelstwo polskie i pełna zdolność do czynności prawnych;
  • nieposzkalowana opinia;
  • brak karalności oraz podejrzenia o przestępstwo pospolite i skarbowe;
  • odbycie aplikacji komorniczej i złożenie egzaminu;
  • praca jako asesor komorniczy minimum 2 lata;
  • ukończony 26. rok życia.

Przykładem komornika sądowego jest między innymi Łukasz Ignatowicz, który działa przy Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim.

Eksmisja i egzekucja należności

Dwie najważniejsze funkcje komornika sądowego to przeprowadzanie eksmisji i egzekucja należności. Egzekucja należności może dotyczyć zarówno świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych. Zwykle przebiega na trzy sposoby:

  • odebranie świadczenia od dłużnika i bezpośrednie przekazanie go wierzycielowi;
  • spełnienie świadczenia przez wierzyciela na kosz dłużnika;
  • zastosowanie wobec dłużnika środków przymusu, takich jak areszt lub kara grzywny.

Eksmisja jest natomiast przymusowym usunięciem kogoś z lokalu lub nieruchomości i może odbyć się na podstawie wyroku, który ją orzeka. Najczęściej wiąże się z samowolnym przejęciem lokalu lub długami. Mimo negatywnie brzmiącej nazwy, w Polsce nie wolno wyrzucić lokatorów na bruk. Otrzymują oni lokal socjalny, a do momentu jego uzyskania, eksmisja zostaje wstrzymana.  

Licytacje nieruchomości i ruchomości

Licytacje komornicze to sprzedaż przejętych przez komornika dóbr. Pierwszym etapem jest opisanie i oszacowanie przejętych przedmiotów. Następnie są wystawiane na tradycyjnej licytacji. Ich ceny zwykle są nieduże, dlatego cieszą się ogromną popularnością. Po zlicytowaniu danych przedmiotów łączna kwota jest przeliczana, a następnie przekazuje się należności wierzycielowi. Dzięki licytacjom komorniczym można nabyć nieruchomości gruntowe, lokalowe oraz budynkowe. Licytacje odbywają się regularnie, dlatego warto brać w nich udział, aby znaleźć wiele interesujących sprzętów i gadżetów w dobrych cenach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz