Materiał Partnera

Czym zajmuje się generalny wykonawca?

Czym zajmuje się generalny wykonawca?

Generalnymi wykonawcami różnego rodzaju inwestycji – głównie komercyjnych, publicznych, gospodarczych, przemysłowych – są przede wszystkim przedsiębiorstwa wielospecjalistyczne, które na zlecenie inwestora, przejmują zadania związane z kompleksową realizacją prac. Zalicza się do nich nie tylko te wykonawcze, ale również przygotowawcze i kończące cały proces inwestycyjny. Generalny wykonawca w uproszczeniu zarządza wszystkimi wykonawcami, a jeśli jest to wymagane, również podwykonawcami.

Zakres prac generalnego wykonawcy

Zakres prac generalnego wykonawcy, zawsze określony jest w umowie zawartej z inwestorem. Dzisiaj jednak najczęściej mowa o kompleksowej obsłudze inwestycji, na którą składają się prace projektowe, studium przedinwestycyjne,  wykonanie robót na poszczególnych etapach inwestycji, a także szeroka pomoc przy działaniach administracyjno-prawnych, zarządczych oraz kontrolnych. Generalny wykonawca jest zatem bardzo ważny już w fazie przygotowania wniesienia danego obiektu, kiedy to należy przygotować projekty oraz ekspertyzy budowlane, czy założyć niezbędną dokumentację. Podmiot ten zarządza, a także nadzoruje wszystkie działania architektów, ekip budowlano-monterskich, pracowni instalatorskich i geotechnicznych, a także biur geodezyjnych, współpracują przy tym ściśle z inwestorem, oraz z instytucjami państwowymi.Korzyści ze współpracy z generalnym wykonawcą

Dzisiaj generalni wykonawcy są często powoływani przy inwestycjach budownictwa liniowego, kubaturowego, publicznego, czy przemysłowego. Najlepsze podmioty działający na rynku, nie tylko dbają o prawidłowy przebieg inwestycji, kontrolując i wyznaczając pracę wykonawców, ale też sprzyjają optymalizacji procesu inwestycyjnego, eliminowaniu potencjalnego ryzyka na różnych etapach budowy, czy też dzięki raportowaniu postępu/jakości robót budowlanych, dbają o bezpieczeństwo oraz cięcia budżetowe całej inwestycji.

Warto przy tym wiedzieć, że coraz większa ilość firm zajmująca się generalnym wykonawstwem, zapewnia ograniczenie do minimum wykorzystania usług przedsiębiorstw podwykonawczych, co sprzyja płynniejszej realizacji zlecenia, jego terminowości, a także, jak już wspomniano, obniżonym kosztom, głównie dotyczącym procesów logistycznych.

Olbrzymim doświadczeniem i profesjonalizmem w pełnieniu funkcji generalnego wykonawcy, ma zaś firma FHU KALEMBA, która zajmowała się między innymi budową budynku socjalno-biurowego na terenie zakładu produkcyjnego STOLART, czy też wzniesieniem zakładu produkcyjno-magazynowego dla firmy FAKRO o łącznej powierzchni 10000 metrów kwadratowych. Inwestycje te zostały zaś wykonane w nowoczesnym systemie „Zaprojektuj i wybuduj” – o szczegóły zapytaj specjalistę budownictwa Jerzego Kalembę, między innymi poprzez formularz kontaktowy, na dedykowanej stronie internatowej podmiotu.

Opracowanie:
Siepraw, Krakowska 160
tel. 609 327 440
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz