Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się firma zarządzająca nieruchomością?

Czym zajmuje się firma zarządzająca nieruchomością?

Obsługa nieruchomości jest bardzo szerokim pojęciem. Zatrudniając firmę zarządzającą właściciel nieruchomości może liczyć na kompleksową pomoc. Doświadczony i kompetentny zarządca jest w stanie przejąć nie tylko obsługę administracyjną, ale również obsługę księgową i techniczną danej nieruchomości. W dzisiejszym artykule opiszemy szczegółowo co wchodzi w zakres obowiązków w każdej z tych kategorii.

Obsługa administracyjna nieruchomości

Większość osób przez administrację nieruchomością rozumie jedynie organizację zebrań wspólnoty oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji wspólnoty. Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Firma zarządzająca jest także odpowiedzialna za przygotowanie umów, które wspólnota zawiera z dostawcami oraz wykonawcami. Odpowiada również za wybór wykonawców i dostawców. Zarządca musi prowadzić i aktualizować wykaz lokali oraz mieszkańców. Powinien reprezentować wspólnotę „na zewnątrz” – na przykład przed osobami fizycznymi, organami administracji państwowej i samorządowej.

Bardzo ważnym zadaniem, które spoczywa na zarządcy jest przygotowanie projektu rocznego planu gospodarczego dla nieruchomości oraz planu pozyskiwania pożytków. Kwestie dotyczące ubezpieczenia części wspólnych oraz umów o dostarczanie mediów do części wspólnej również leżą po stronie administratora.

Zadaniem zarządcy jest prowadzenie pełnej dokumentacji technicznej nieruchomości. Firma zarządzająca ma obowiązek zlecenia obowiązkowych kontroli technicznych oraz okresowych przeglądów budynku. W gestii zarządcy leży również kontrola stanu technicznego budynku oraz planowanie remontów i modernizacji. Zarządca powinien sprawować nadzór nad firmami wykonującymi zlecone prace.

Obsługa księgowa

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należy obsługa księgowa danego budynku. Głównym jej elementem jest opracowanie budżetu wspólnoty. Jest on ustalany w oparciu o przewidywane koszty utrzymania nieruchomości oraz planowanych remontów. Zarządca musi obliczyć wysokość zaliczki, jaka będzie pobierana od właścicieli lokali na pokrycie zaplanowanych wydatków. Bardzo ważnym elementem działań zarządcy jest prowadzenie ewidencji księgowej i pozaksięgowej. Nie bez znaczenia jest również bieżący monitoring realizacji założeń planu finansowego (analiza kosztów). Pod koniec roku zarządca jest zobowiązany do przygotowania sprawozdania finansowego wspólnoty. Wiąże się to także z rozliczeniem:

  • wyniku finansowego wspólnoty,
  • zaliczek na media oraz inne usługi,
  • funduszy pomocniczych.

Księgowa obsługa nieruchomości obejmuje także windykację dłużników wspólnoty. Ponadto zarządca odpowiada m. in. za prowadzenie rachunku bankowego wspólnoty, pełną obsługę finansową nieruchomości, pobieranie opłat od najemców, kontrolę należności, pokrycie kosztów utrzymania części wspólnej.

Obsługa techniczna budynku

W ramach obsługi technicznej budynku należy ująć przede wszystkim prowadzenie ewidencji zgłoszeń mieszkańców. Głównym zadaniem administratora jest kontrola terminów realizacji zgłoszeń. Ponadto zarządca odpowiada za odczyt wodomierzy w lokalach mieszkalnych. Powinien także zapewnić pełną obsługę techniczną budynku w zakresie obsługi konserwacyjnej oraz pogotowania technicznego. Utrzymanie porządku i czystości części wspólnych oraz wszystkich urządzeń należy do zadań firmy administrującej nieruchomością. Administrator odpowiada za wywóz nieczystości, zapewnienie bezpieczeństwa wokół budynku w okresie zimowym, konserwację urządzeń tzw. małej architektury, placów zabaw, parkingów czy trawników. Zarządca odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie urządzeń technicznych w budynku oraz bieżące naprawy w tym zakresie.

Obsługa nieruchomości obejmuje długą listę zadań zarządcy. Kontaktując się z firmą Domus Małgorzaty Parys możecie Państwo zapoznać się z pełną listą zadań realizowanych przez profesjonalnego zarządcę nieruchomościami. Przekonacie się sami jak kompleksową obsługę możecie uzyskać nawiązując współpracę z zarządcą.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz