Materiał Partnera

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Na przedsiębiorcy prowadzącym działalność ciążą obowiązki związane z odprowadzaniem składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz podatków do Urzędu Skarbowego. Osoba prowadząca firmę musi dbać o księgowość, a także pilnować spraw związanych z płacami, jeśli zatrudnia pracowników. Wszystko to jest trudne dla tych, którzy nie mają doświadczenia w rachunkowości, dlatego często przedsiębiorcy zlecają obowiązki zewnętrznemu biuru rachunkowemu.

Kancelaria rachunkowa i jej główna płaszczyzna działania

Kancelaria księgowa działa na kilku płaszczyznach: księgowość i podatki, finanse, kadry oraz płace. Do podstawowych obowiązków biura należy obsługa księgowa firm, natomiast kancelarie coraz bardziej wychodzą naprzeciw klientom i rozszerzają zakres swoich usług. 

Konieczność rozliczania działalności gospodarczych kieruje przedsiębiorców do biur rachunkowych. Biorą one na siebie wszelkie działanie związane z rozliczaniem kpir, prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencją wydatków oraz rozliczaniem podatków. Dzięki temu prowadzący firmę może skupić się na rozwijaniu działalności, a specjaliści zajmują się kontaktami prawnymi z Urzędem Skarbowym i ZUS.

Główne zadania biura rachunkowego:

  • rozliczanie firm,

  • rozliczanie spółek,

  • rozliczanie vat, rozliczanie cit,

  • prowadzenie ksiąg handlowych, rozliczanie ksiąg handlowych, 

  • prowadzenie kpir.

Kompleksowa księgowość, czyli nie tylko rozliczanie ksiąg

Biura rachunkowe, takie jak BPo Taksa Sp Zoo, często wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i proponują im znacznie szerszy zakres usług niż wynika z podstawowej działalności. Z księgowością związane są finanse, czyli wykonywanie analiz finansowych na zlecenie. Biuro rachunkowe może także przygotować profesjonalny wniosek o kredyt lub leasing.

Często można zlecić kancelarii również sprawy związane z kadrami i płacami, choć nie wchodzi to w podstawowy zakres obowiązków. Prowadzenie kadr i płac przez biuro, czyli przygotowywanie listy płac i ewidencja akt pracowniczych, odciąża przedsiębiorcę i daje mu więcej czasu na rozwijanie firmy. 


Bywa również, że biuro rachunkowe świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Kompetencje doradcy podatkowego oraz księgowego są w wielu kwestiach zbliżone, jednak doradztwo wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy. Biuro, które poza rozliczeniami dla firm zajmuje się również doradztwem, to z perspektywy przedsiębiorcy rozwiązanie bardzo wygodne. Dzięki temu może szybko otrzymać poradę w zaufanej kancelarii, bez konieczności poszukiwania kolejnych specjalistów.

Opracowanie:
Warszawa, Bukowińska 26b lok. u2
tel. 883 994 414
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz