Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się biegły rewident z Biura Obrachunkowo-Podatkowego „Ekspert”?

Czym zajmuje się biegły rewident z Biura Obrachunkowo-Podatkowego „Ekspert”?

Pracę biegłego rewidenta może wykonywać osoba, która ukończyła studia i zaliczyła praktyki zawodowe. Konieczne jest także zdanie stosownego egzaminu i złożenie ślubowania. Sama praca wymaga ścisłej współpracy z różnymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Jak również wypełniania pewnych obowiązków. W tym miejscu należy zadać istotne pytanie. Czym właściwie zajmuje się biegły rewident z Biura Obrachunkowo-Podatkowego „Ekspert”?

Na czym polega praca rewidenta?

Obowiązki i uprawnienia opisywanego specjalisty reguluje Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym z 21 czerwca 2017 roku. Zgodnie z ustawą rewident zajmuje się rewizją finansową, czyli badaniem i nadzorem sprawozdań finansowych tworzonych przez podmioty gospodarcze. Ma to na celu ustalenie czy kontrolowane przedsiębiorstwo wiarygodnie opisało swoją sytuację finansową i majątkową. Ponadto specjalista sprawdza czy badany podmiot rzetelnie przedstawił wypracowany wynik finansowy. Ma prawo kontrolować spółki akcyjne, grupy kapitałowe, banki, kasy oszczędnościowe-kredytowe. To firmy gdzie zatrudnienie na pełne etaty wyniosło minimum 50 osób, suma aktywów na koniec roku wyniosła 2,5 mln euro a przychody netto 5 mln.

Prawa i obowiązki biegłego rewidenta

Analiza sprawozdania finansowego to ostatni etap pracy biegłego rewident, którego usługi są oferowane w biurach rachunkowych. Wcześniej audytor zapoznaje się ze specyfiką działalności firmy. Ma dostęp do wszystkich dokumentów finansowych przedsiębiorstwa, w tym ksiąg rachunkowych i dowodów księgowych. Może pozyskiwać informacje od banków i kontrahentów współpracujących z badaną jednostką. Rewident bierze udział w inwentaryzacji i przygląda się pracy księgowości. Po skończonej kontroli wydaje:

  • opinię bez zastrzeżeń – stwierdza brak uchybień,
  • opinię z zastrzeżeniami – uchybienia do korekty,
  • opinię negatywną – rozbieżności pomiędzy sprawozdaniem a stanem faktycznym.

Audytor może odmówić wydania opinii, jeśli nie otrzymał wszystkich niezbędnych dokumentów.

Audyty finansowe przeprowadzają tylko osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, być wspólnikami firm audytorskich lub pracować w nich. Ponadto rewident musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać ze wszystkich praw publicznych. Niezwykle ważna jest także nieposzlakowana opinia. Natomiast obowiązki audytora opisuje specjalista z Biura Obrachunkowo-Podatkowego „Ekspert”. Wskazuje, że:

- Każdy rewident musi przestrzegać złożonego ślubowania. Ma obowiązek zachować niezależność, działać zgodnie z etyką zawodową i uchwałami Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Każdego roku audytor musi podnosić swoje kwalifikacje i opłacać składkę członkowską. Rzecz jasna obowiązuje go także tajemnica zawodowa.

Opracowanie:
Piotrków Trybunalski, Belzacka 30
tel. 600 037 883
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz