Czym zajmuje się architekt adaptujący?

Czym zajmuje się architekt adaptujący?
Wiele osób, chcąc obniżyć koszty budowy domu, rezygnuje z wykonania oryginalnego projektu przez architekta i kupuje jeden z gotowych, których nie brakuje w ofercie wielu pracowni projektowych. Okazuje się jednak, że taki projekt nie może zostać wykorzystany bez odpowiednich poprawek, które nanosi architekt adaptujący.

Zasady wykonania projektu 

W internecie można znaleźć bardzo wiele ofert gotowych projektów architektoniczno-budowlanych, które, w porównaniu z wykonywanymi na zamówienie, są o wiele tańsze. Jednak ich wykorzystanie wiąże się z koniecznością adaptacji do konkretnych warunków, obowiązujących w miejscu inwestycji. Zasady wykonania projektu budowlanego reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012 r., poz. 462 ze zm.) (źródło: iasp.sejm.gov.pl).

Uniwersalny projekt to początek

Gotowe, uniwersalne projekty, które można nabyć w biurach projektowych, chociaż są w pełni profesjonalnymi dokumentacjami projektowymi, przygotowanymi zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, nie uwzględniają wszystkich aspektów potrzebnych do rozpoczęcia konkretnej inwestycji. Tego typu projekty tworzone są na podstawie standardowych założeń, jeśli chodzi o warunki lokalne działki czy strefę klimatyczną. Niestety nie zawierają, bo jest to niemożliwe, projektu zagospodarowania działki oraz wymaganych uzgodnień i opinii. Uzupełnienie tych informacji jest właśnie zadaniem architekta adaptującego.

Architekt adaptujący a zmiany w projekcie

Taki specjalista bierze pełną odpowiedzialność za wniesione do projektu poprawki, co oznacza, że potwierdza zgodność dokumentacji z obowiązującymi przepisami. Ponadto architekt adaptujący przystosowuje projekt budowlany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli taki nie istnieje, do warunków lokalnej zabudowy i do potrzeb samego inwestora.

Architekt adaptujący wykonuje projekt zagospodarowania działki, na który składa się część opisowa oraz część rysunkowa, wykorzystująca mapę sytuacyjno-wysokościową, sporządzoną przez geodetę. Dodatkowo architekt powinien także dostosować posadowienie obiektu budowlanego do warunków gruntowo-wodnych oraz do ukształtowania terenu danej działki. W razie potrzeby dokonuje również zmian w konstrukcji dachu, uwzględniając obciążenie powodowane opadami śniegu lub specyfikę wiatrów występujących na danym terenie. Czasami konieczne jest również dokonanie zmian w przebiegu instalacji wewnętrznych.

Dopiero tak zaadaptowany projekt architektoniczny, uzupełniony o projekt zagospodarowania działki i inne niezbędne dokumenty, jest formalnym projektem budowlanym.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz