Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się alpinista przemysłowy?

Czym zajmuje się alpinista przemysłowy?

Dzięki możliwości wykorzystania różnych technik wspinaczkowych alpiniści to nie tylko osoby, które odbywają wysokogórskie wycieczki. Dziś profesja ta przydatna jest także w przemyśle. Niestety, nie jest to zajęcie dla każdego. Alpinista przemysłowy powinien mieć specjalne umiejętności i uprawnienia, które pozwalają mu na pracę nawet na wysokości kilkuset metrów nad ziemią. Czym dokładnie zajmuje się alpinista przemysłowy? Sprawdź.

Rodzaje prac wykonywanych przez alpinistę przemysłowego

Praca alpinisty przemysłowego jest bardzo wymagająca. Osoba wykonująca ten zawód powinna cechować się przede wszystkim odwagą i odpowiedzialnością, ponieważ prace prowadzone są na wysokości nawet do kilkuset metrów nad ziemią. Profesja ta wymaga zatem nie tylko zastosowania odpowiedniego sprzętu, ale także umiejętności potwierdzonych kwalifikacjami alpinisty przemysłowego. Osoba ta powinna być silna i wytrzymała, ponieważ często pracuje w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Zawód alpinisty przemysłowego wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Osoby te wynajmowane są zazwyczaj do:

  • mycia okien wieżowców,
  • wieszania banerów reklamowych,
  • prac serwisowych,
  • dokonywania oceny technicznej,
  • czyszczenia lub malowania konstrukcji,
  • montażu i demontażu elementów.

Alpiniści przemysłowi z firmy RIS Kotes wykonują często także prace w środowisku naturalnym. Podejmują się zatem wycinki drzew oraz zabezpieczania terenu osuwisk. Osoba wykonująca ten zawód musi zatem mieć pewne kwalifikacje.

Jak zostać alpinistą przemysłowym, czyli wszystko o uprawnieniach?

Praca na wysokościach to według prawa wszelkie czynności wykonywane przynajmniej metr nad powierzchnią. Osoba chcąca wykonywać ten zawód musi przejść odpowiednie szkolenia. Do kursu można przystąpić po ukończeniu 18. Roku życia, oczywiście jeśli nie pojawią się żadne przeciwwskazania zdrowotne. Praca ta wymaga bowiem pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Badania należy powtarzać co 2 lata.

Alpinista przemysłowy jest wystawiony zarówno na działanie wysokich, jak i niskich temperatur, wiatru, deszczu, a nawet śniegu. Dlatego musi być przygotowany pod względem wytrzymałości, odpowiedniego sprzętu i ubrania. Pracodawca musi zatem zapewnić osobie na tym stanowisku środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Kursy wysokościowe dzielą się natomiast na podstawowe i zaawansowane. Kandydat uczy się nie tylko przepisów prawnych i zasad bezpieczeństwa dotyczących pracy na wysokościach, ale także umiejętności praktycznych, takich jak wiązanie węzłów, budowanie stanowisk roboczych, budowanie asekuracji poruszanie się po stanowisku pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz