Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się doradcy podatkowi?

Czym zajmują się doradcy podatkowi?

Zawód doradcy podatkowego może zostać klasyfikowany na kilka sposobów. Przede wszystkim ze względu na obszar, w jakim pracuje specjalista. Z uwagi na wykonywane czynności można go umiejscowić w gronie finansistów. Jednak są również osoby, które twierdzą, że możliwe jest umieszczenie go w szeregach z prawnikami, gdyż doradzanie klientom, związane jest również z dobrą znajomością prawa. Czym zatem zajmuje się doradca podatkowy?

 

Doradca podatkowy – kim jest i jakie kompetencje posiada?

 

Jakie należy spełnić wymagania, chcąc zostać doradcą finansowym? Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności, poparte ukończeniem odpowiedniego kierunku nauki. Oznacza to konieczność podjęcia studiów wyższych, posiadanie odpowiedniej wiedzy specjalistycznej oraz znajomości prawa – z zakresu podatkowego i nie tylko. Zawód ten niesie ze sobą obowiązek ciągłego doszkalania się oraz pogłębiania swojej wiedzy – głównie ze względu na zmiany, jakie zachodzą w przepisach. Zwieńczeniem wysiłków jest zdanie egzaminu państwowego, po którym dana osoba zostaje wpisana na listę doradców podatkowych.

 

Jakie czynności wykonuje osoba sprawująca stanowisko doradcy finansowego?

 

Praca doradcy finansowego jest przede wszystkim bardzo ciekawa. Do jego najważniejszych obowiązków można zaliczyć cztery podstawowe obszary, a są nimi:

  • udzielanie klientom porad, opinii oraz wyjaśnień z zakresu szeroko rozumianego prawa podatkowego – zalicza się tutaj nie tylko doradztwo dla osób będących podatnikami, ale również i dla płatników;
  • sporządzenie zeznań deklaracji lub pomoc w jej sporządzeniu – zarówno dla podatników, jak i płatników;
  • prowadzenie ksiąg podatkowych;
  • doradztwo z zakresu korzystania z przyznanych dotacji z tytułu funduszy unijnych.

 

Kto może zajmować stanowisko doradcy finansowego?

 

Doradcą podatkowym może zostać między innymi adwokat, jak i radca, biegły rewident, czy osoba fizyczna. Przede wszystkim musi to być osoba rzetelna oraz sumienna. Każdy z radców prawnych przygotowuje szereg niezbędnych dokumentacji dla szeroko pojętej klienteli – należy bowiem pamiętać, że zalicza się do nich nie tylko osoby fizyczne, ale również i duże firmy. Warto również pamiętać, że radca prawny ma możliwość reprezentowania swojego klienta podczas rozprawy sądowej toczonej w sporze ze skarbem państwa.

 

Radca prawny – kiedy warto udać się do specjalisty?

 

Specjalista z biura rachunkowego Sigma Bis zauważa: Radca prawny jest osobą posiadającą szeroką wiedzę z dziedziny finansów oraz prawa. Każdy z obywateli ma obowiązek płacenia podatków na rzecz państwa, jednak bardzo często zrozumienie prawa podatkowego jest trudne i skomplikowane. Dla przeciętnego obywatela ze wszystkimi zapisami może oznaczać godziny spędzone na wyszukiwaniu odpowiedzi w internecie – a to nie zawsze okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

 

Klienci doradców podatkowych bardzo często posiadają problemy związane z wypełnieniem zeznań podatkowych, czy innych formularzy. Wówczas najlepiej jest zwrócić się po pomoc do wyspecjalizowanej w tej dziedzinie osoby. Doradca nie tylko pomoże w odpowiednim wypełnieniu wszelkich dokumentów oraz formularzy, ale, co najważniejsze doradzi w podjęciu najlepszego rozwiązania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz