Materiał Partnera

Czym zajmują się biura projektowe?

Czym zajmują się biura projektowe?

Planowanie budowy nowego obiektu – domu mieszkalnego, budynku biurowca czy pawilonu handlowego – wymaga dobrego pomysłu zarówno na jego wygląd zewnętrzny, jak i aranżację wnętrz. Pomysł powinien być przedstawiony w postaci planu, w którym zostaną uwzględnione wszystkie szczegóły, począwszy od wymiarów, po zastosowane materiały. To jedno z zadań, jakie wykonują biura projektowe.

Projektowanie obiektów architektonicznych i wnętrz

Przedmiotem działalności biur projektowych jest wykonywanie projektów zewnętrznych brył budynków oraz ich wnętrz. Połączenie tych dwóch dziedzin nie jest standardem, gdyż w każdej z nich trzeba mieć inne doświadczenie, wiedzę i kreatywne spojrzenie. Panuje przekonanie, że dobry projektant specjalizuje się w jednej z nich. Taką firmą, jest W.M. Spectrum – biuro projektowe, które tworzy projekty rozmaitych obiektów architektonicznych.  Jednak pracownie często zatrudniają specjalistów z obu dziedzin, zapewniając klientom możliwość zamówienia kompleksowego projektu domu mieszkalnego czy budynku firmy.

Profesjonalne biura architektoniczne specjalizują się w wykonywaniu projektów na zlecenie, przeznaczonych dla małych i dużych firm. Tworzą je też dla klientów indywidualnych, którzy planują budowę własnego domu mieszkalnego lub domku na działce. Firmom oferują zarówno kompleksowy projekt samego budynku, jak i wiele dodatkowych opcji, włącznie ze stworzeniem projektu pojedynczego wnętrza, a nawet z jego wyposażeniem.

Adaptacje projektów i budynków

Pojęcie adaptacji w odniesieniu do zadań projektantów ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to przystosowanie już wykonanego projektu do potrzeb klienta lub przeznaczenia budynku. Z drugiej – adaptacja obejmuje przekształcenie wnętrza obiektu w taki sposób, aby było ono przystosowane do nowego przeznaczenia. Przykładem tego drugiego rozwiązania są projekty aranżacji sali fitness w budynku pofabrycznym czy też przekształcenia takiego obiektu na lofty mieszkalne.

Adaptacja gotowego projektu wiąże się ze sporymi ograniczeniami, do których zaliczają się między innymi prawa autorskie. Dlatego w takich zadaniach specjalizują się biura, które wykonują seryjne lub jednostkowe projekty przeznaczone do sprzedaży. W przypadku adaptacji projektów istnieje też wiele ograniczeń natury technicznej, jednak najczęściej nie ma problemu z przesunięciem ścianki działowej czy zmianą usytuowania drzwi do pokoju. Zakres zmian jest zazwyczaj określony przy samym projekcie, wskazując osobie zainteresowanej, na jaki rodzaj modyfikacji może liczyć.

Kompleksowa usługa – od projektu po wykonawstwo

Nowoczesne firmy dążą do zaoferowania klientom kompleksowych usług, które obejmują jak najwięcej aspektów konkretnego zadania. Ich celem jest jak najmniejsze angażowanie klienta, który dzięki temu czuje się bardziej komfortowo i jest skłonny polecić firmę innym zainteresowanym osobom. W przypadku pracowni projektowych kompleksowość usług obejmuje wszystkie etapy, począwszy od przygotowania wstępnego pomysłu po nadzorowanie realizacji projektu. Biura podejmują się również kompletowania i zatrudniania ekipy wykonawczej oraz reprezentują klienta w urzędach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz