Czym wyróżniają się projekty domów nowoczesnych?

Czym wyróżniają się projekty domów nowoczesnych?

Dbasz o środowisko, a przy okazji lubisz oszczędzać? Jeśli szukasz projektu domu, postaw na innowacyjne rozwiązania i technologie. Przeczytaj, czym powinien charakteryzować się projekt domu nowoczesnego i na co koniecznie musisz zwrócić uwagę. Dowiedz się, jak znaleźć najlepszy projekt i zamieszkaj w domu swoich marzeń.

Czysta forma

Nowoczesne domy to najczęściej budynki o geometrycznym i czystym kształcie. Współczesne projekty to przede wszystkim domy parterowe lub piętrowe, ale z płaskimi dachami, które tworzą formę prostych kostek. W odróżnieniu od budynków z dawnych czasów pojedyncza bryła domu zostaje uzupełniona o garaż i taras.  

Budynki nowoczesne wyróżnia zwarta bryła i minimalistyczna elewacja. Ściany budynku w wielu przypadkach pokrywane są tym samym materiałem, którym przykryty jest dach. Daje to wrażenie harmonii. Obecne podejście do budownictwa zakłada na pierwszym miejscu oszczędność zarówno w budowie, jak i eksploatacji. Najważniejszą zasadą przy projektowaniu nowoczesnego domu jest to, by stosunek powierzchni przegród zewnętrznych był jak najmniejszy do kubatury budynku. 

Funkcjonalność najważniejsza

W nowoczesnym domu przede wszystkim stawia się na ergonomię i odpowiednie wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni. W projektach domów nowoczesnych przestrzeń dzieli się na strefy funkcjonalne i wyznacza strefy dzienną i nocną. Część dzienna jest otwarta, dostępna dla domowników i gości, a część nocna zostaje oddzielona. Najbardziej naturalny podział możliwy jest w domach piętrowych, w których sypialnie umieszcza się na piętrze, a salon i kuchnię na parterze.

Funkcjonalność wnętrza przejawia się nie tylko w organizacji wnętrza, ale również w aranżacji. W projektach domów nowoczesnych stawia się na minimalizm i proste formy. Wnętrza pozbawione ozdób i zdobień są łatwiejsze w utrzymaniu porządku. Czyste formy łączy się również z naturalnymi materiałami, takimi jak kamień i drewno, które wprowadzają ciepło do wnętrza.

Dbałość o środowisko

Dom nowoczesny to taki, który zbudowany jest według innowacyjnych technologii, które zapobiegają utracie ciepła w czasie eksploatacji, a co za tym idzie, użytkowanie takiego domu jest oszczędne i przyjazne dla otaczającej przyrody. Architekci wskazują, że taki dom daje możliwość wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co jest ekologicznym rozwiązaniem.

Efektywne pozyskanie energii słonecznej umożliwiają pewne rozwiązania. W nowoczesnych domach stawia się na duże przeszklenia, które doświetlają wnętrza i sprawiają wrażenie, że przestrzeń zostaje otwarta na ogród. By latem nie doprowadzić do przegrzania domu, w oknach instaluje się przesłony.

Inteligentne rozwiązania

Dom przyszłości to dom, w którym wykorzystywane są inteligentne rozwiązania. Chodzi tu zarówno o nowoczesne systemy alarmowe, a także urządzenia, które możemy obsługiwać za pomocą różnych aplikacji. 

Możemy samodzielnie sterować temperaturą, poziomem światła czy różnymi sprzętami i gadżetami domowymi za pomocą jednego systemu. Nawet będąc poza domem, mamy możliwość obsługiwać domową elektronikę. To wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić i optymalnie wykorzystać dostępne rozwiązania.

Poznaj 5 wskazówek, jak wybrać wymarzony projekt domu.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz