Materiał Partnera

Czym wyróżniają się kominki z płaszczem wodnym?

Czym wyróżniają się kominki z płaszczem wodnym?

Przyjemnie skrzące się płomienie w kominku podczas jesiennych i zimowych wieczorów nadają niepowtarzalnej atmosfery rodzinnym chwilom. Nie da się ukryć, że to bardzo dekoracyjne rozwiązanie w aranżacji salonu. Decydując się na instalację wkładu kominkowego z płaszczem wodnym można iść o krok dalej i zapewnić dodatkowo równomierne ogrzewanie pomieszczeń w całym domu.

Działanie kominka

Płaszcz wodny to innowacyjne rozwiązanie, które nieustannie zyskuje na popularności. W przypadku kominków występuje w formie fragmentu rury, która znajduje się nad paleniskiem. Pełni on funkcję wymiennika ciepła, a wydostające się niego gorące spaliny ogrzewają wodę, przepływającą przez płaszcz – podwójne ścianki wkładu i następnie dostającą się do instalacji centralnego ogrzewania oraz kaloryferów. Dzięki temu kominek jest w stanie ogrzać nie tylko jedno wnętrze, w którym został zainstalowany, ale wszystkie pomieszczenia w domu, a do tego również wodę użytkową. Należy jednak mieć na uwadze, że nie może on stanowić jedynego źródła ciepła w budynku i musi być wspomagany na przez piec elektryczny, gazowy bądź olejowy w razie awarii. Ponadto podczas działania nie można zapominać o jego stałym nadzorze.

Zalety montażu

Wiele osób marzy o posiadaniu nastrojowego, dekoracyjnego elementu w swoim salonie. Kominki z płaszczem wodnym cechuje estetyczny wygląd, a do tego duża funkcjonalność. Duży wybór wkładów tego rodzaju można odnaleźć na przykład w ofercie firmy Madar Kominki, mającej swoją siedzibę w Starogardzie Gdańskim. Ważnym argumentem przemawiającym za taką inwestycją jest jej ekonomiczny i ekologiczny wymiar. Rozwiązaniem bowiem pozwala na znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania, ponieważ materiał opałowy w kominkach z płaszczem wodnym stanowi drewno, czyli jeden z najbardziej przyjaznych środowisku surowców. Ciepło z niego pochodzące jest nawet o 30% tańsze w porównaniu do tego uzyskiwanego z gazu. Dodatkowo bezwładność cieplna wody sprawia, że efekty działania ogrzewania odczuwa się jeszcze długo po wygaśnięciu ognia w palenisku.

Zasady instalacji

Efektywność oraz bezpieczeństwo użytkowania kominka z płaszczem wodnym determinuje oczywiście jego prawidłowy montaż i połączenie z instalacją centralnego ogrzewania w budynku. Bardzo ważne jest zabezpieczenie obiegu zamkniętego przed wzrostem ciśnienia wody na skutek wrzenia. W tym celu najczęściej stosuje się wężownicę schładzającą, o ile nie została wbudowana we wkład kominkowy. Takiego problemu nie ma przy współpracy płaszcza wodnego z kotłem na paliwo stałe w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym, które przejmuje nadmiar wody, zapobiegając wzrostowi ciśnienia. Dodatkowe ułatwienie to  elektroniczne sterowniki, pozwalające na utrzymanie temperatury wody w instalacji na w miarę stałym poziomie i ułatwiających rozpalanie w kominku.

Opracowanie:
Starogard Gdański, Pelplińska 29
tel. 58 562 60 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz