Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się kartonowe kraty pomostowe

Czym wyróżniają się kartonowe kraty pomostowe

Przemieszczanie się pomiędzy obiektami na placach budowy, w budynkach przemysłowych, magazynach i innych obiektach tego typu wymaga tworzenia uniwersalnych ciągów komunikacyjnych. Powinny one być łatwe w montażu, bezpieczne i wytrzymałe, zapewniając możliwość szybkiego poruszania się nawet w trudnych warunkach. Jednym z wynalazków, który na to pozwala, są kartonowe kraty pomostowe.

Czym jest krata pomostowa?

Z kratą pomostową zapewne spotkał się każdy, chociażby w miejscu prowadzenia robót drogowych, w którym pracownicy budują prowizoryczne przejścia i kładki nad wykopami. Konstrukcje tego typu można też spotkać na stacjach kolejowych z przejściem dla pieszych nad torami. Kładki i mostki mają ażurowe stopnie wykonane z takich materiałów, montowane również na skoczniach narciarskich, przy wejściach do pomieszczeń pracowniczych, na podestach technicznych itp. Powszechnie stosuje się je w budynkach przemysłowych, jako element łączników czy stopni.

– Wspólną cechą wszystkich krat pomostowych jest ich ażurowa struktura. Wykonane z płaskowników i niekiedy również z prętów metalowych, tworzą gęstą siatę. Z jednej strony zapewnia ona dobrą przyczepność butom, zwłaszcza że często jej powierzchnia jest dodatkowo fakturowana specjalnymi nacięciami. Z drugiej strony, ażurowa struktura sprzyja szybkiemu wysychaniu oraz eliminuje ryzyko gromadzenia się piasku, błota śniegu czy tłustych zanieczyszczeń. Każdy z tych czynników jest potencjalnym zagrożeniem, mogąc powodować poślizgnięcie oraz groźny w skutkach upadek – wyjaśnia przedstawiciel firmy Rapmet, która specjalizuje się w produkcji krat pomostowych.

Krata kartonowa – konstrukcja

Wśród wielu typów krat pomostowych na uwagę zasługują modele kartonowe. Wbrew pozorom nie są one wykonane z kartonu, jak mogłaby sugerować ich nazwa. Podstawę ich budowy stanowią metalowe płaskowniki o bardzo dużej wytrzymałości, a typ krat charakteryzuje się specyficzną konstrukcją, która przypomina wewnętrzne przegródki tekturowego pudełka na ciastka czy bombki choinkowe.

Wśród cech charakterystycznych krat kartonowych można wymienić:

  • konstrukcję złożoną z płaskowników nośnych i poprzecznych o takich samych parametrach (wysokość i grubość),
  • nacięcia w płaskownikach wykonane pod kątem prostym do krawędzi, do połowy wysokości elementu,
  • łączenie płaskowników nośnych i poprzecznych poprzez umieszczanie ich w nacięciach,
  • zdolność do przenoszenia obciążeń w zmiennych kierunkach.

Dodatkowo kartonowe kraty pomostowe mogą być wyposażone w obramowanie, dzięki któremu montaż większych powierzchni kładek czy pomostów technicznych jest znacznie prostszy. Szersze jest też zastosowanie takich krat. Poza budową schodów technicznych i pomostów przemysłowych są one również wykorzystywane do wypełniania balustrad, balkonów, do pokrywania fasad budynków czy jako kraty do cięcia wodnego lub laserowego.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz