Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się pieczywo z małych, rodzinnych piekarni?

Czym wyróżnia się pieczywo z małych, rodzinnych piekarni?

Ciężko wyobrazić sobie codzienne śniadanie bez świeżego i chrupiącego pieczywa. W naszym kraju traktowane jest ono ze szczególnym szacunkiem, a do jakości pieczywa przykuwamy ogromną wagę. Niestety coraz rzadziej robimy zakupy w małych, lokalnych piekarniach. Zdecydowanie częściej dokonujemy sprawunków w dużych marketach, gdzie wszystkie produkty spożywcze mamy pod ręką. Trzeba jednak pamiętać, że pieczywo dostępne w dyskontach pochodzi zazwyczaj z odpieku, a jego skład pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego warto kupować wyroby piekarnicze od lokalnych producentów?

Prosty i tradycyjny skład

Dobrzy piekarze tworzą swoje wyroby w oparciu o tradycyjne receptury, które cechują się prostotą. W większości przypadków chleb powstaje z ciasta na zakwasie, na zakwasie i drożdżach lub na samych drożdżach. Do wyrobu pieczywa, specjaliści używają jedynie wysokiej klasy mąki, bez zbędnych spulchniaczy i polepszaczy smaków. Wyroby piekarnicze dostępne w lokalnych piekarniach nie zawierają też konserwantów, które są powszechnie stosowane w pieczywie z marketu. Biorąc do rąk prawdziwy chleb z polecanej piekarni, takiej jak np. Włodek, możemy zachwycać się jego apetycznym aromatem, złocistą, lekko przypieczoną skórką i delikatnym miąższem. Podobnymi walorami wyróżniają się bułki, rogale czy bagietki. Warto nadmienić, że pieczywo tego typu znacznie dłużej zachowuje swoją świeżość. Bułki kupione w markecie zazwyczaj już po kilku godzinach twardnieją, a ich smak nie jest nawet zbliżony do smaku tradycyjnych wypieków.

Szeroki wybór wypieków

W dobrej piekarni znajdziemy całe bogactwo najróżniejszych wypieków. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się pieczywo pszenne, które najczęściej gości na naszym stole. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także produkty z mąki żytniej, orkiszowej czy razowej. W piekarniach znajdziemy również wyroby cukiernicze, a w tym lubiane ciasta, drożdżówki  i torty okolicznościowe. Wiele lokali przyjmuje nawet indywidualne zamówienia na wypieki tego typu, dostosowując ich wygląd i smak do preferencji konkretnego klienta. Większość z nich obejmuje zlecenia na torty urodzinowe czy weselne.

Jak prawidłowo przechowywać pieczywo?

Aby pieczywo jak najdłużej nadawało się do spożycia i zachwycało pysznym smakiem, musi być odpowiednio przechowywane. Wielu z nas trzyma wyroby piekarnicze w foliowym woreczku, do którego zostały spakowane podczas zakupów, jednak jest to spory błąd. Do przechowywania pieczywa najlepiej sprawdzi się drewniany chlebak. Można używać również lnianych woreczków czy czystych ściereczek wykonanych z naturalnych tkanin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz