Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się klimatyzacja kanałowa?

Czym wyróżnia się klimatyzacja kanałowa?

Rodzajów systemów klimatyzacyjnych jest wiele. Wyróżnić można klimatyzacje SPLIT i MULTI SPLIT z jednostkami ściennymi, które świetnie nadają się do biurowców i domów, a także klimatyzację opartą o budowę kanałów podobnych do tych, które stosuje się przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła. Takie rozwiązanie zwane po prostu klimatyzacją kanałową sprawdza się m.in. w wielkopowierzchniowych obiektach, a także tam, gdzie normy wyznaczają konieczność montowania niebywale sprawnych urządzeń. Przykładem są pomieszczenia produkcji spożywczej, gdzie należy zapewnić wysoki standard higieniczny.

Klimatyzacja kanałowa i jej budowa

Klimatyzacja kanałowa to system, który oparty jest o rozprowadzenie po całym budynku sieci specjalnych kanałów. Średnica ich przekrojów może być różna, a w przypadku instalacji przemysłowych często przypomina wentylację. Cała instalacja klimatyzacyjna przechodzi zatem przez ściany oraz stropy, a jej dużą zaletą jest to, że może być zabudowana płytami kartonowo gipsowymi. Dzięki temu w pomieszczeniach nie tylko w prosty sposób można regulować temperaturę, ale także można im zapewnić piękną estetykę.

Pozostałymi elementami klimatyzacji kanałowej są odpowiednie przepusty, klimatyzatory kanałowe, a także agregaty klimatyzacyjne zewnętrzne. Budowa takiego systemu wymaga również wykorzystania rozdzielaczy kanałowych, które służą również do instalacji przewodów wentylacyjnych wraz z krańcowymi elementami nawiewnymi. Pokreślić zatem należy, że klimatyzacje kanałowe łączone są z systemami wentylacyjnymi, a nawet mogą posłużyć jako dodatkowe źródło ciepła w budynku. Złożona budowa wymaga zainstalowania także specjalnych urządzeń sterujących, które często działają w zintegrowanej strukturze BMS. Jest nią nic innego jak system automatyki budynkowej.

Podkreślić należy również, że na rynku dostępne są dwie technologie klimatyzacji kanałowej:

  • klimatyzacja kanałowa inventerowa,
  • klimatyzacja kanałowa wysokiego, średniego i niskiego sprężu.

Zastosowanie klimatyzacji kanałowej

Klimatyzacja kanałowa to przykład nowoczesnych systemów chłodzących, które mogą również – jak już wspomniano – pełnić funkcję grzewczą i wentylacyjną. Nic zatem dziwnego, że uwzględnia się jej montaż w restauracjach, biurowcach, urzędach, szpitalach czy też w domach. Najlepiej wtedy projekt instalacji kanałowej przygotować jeszcze przed fazą budowania czy remontowania obiektu.

W przypadku przestrzeni przemysłowych klimatyzacja kanałowa z powodzeniem może zostać zamontowana bez konieczności modernizowania wnętrz hali magazynowej czy produkcyjnej. To wtedy przewody podwieszane są wysoko nad sufitem bez dodatkowego obudowywania. Cały system przypomina wtedy wentylację przemysłową czy też przemysłowe instalacje kwasoodporne.

Szczególne zastosowanie klimatyzacja kanałowa znajduje w obiektach branży spożywczej, ponieważ jest w stanie wypełnić restrykcyjne normy higieniczne, w tym te HACCP. Taki system nie tylko w szybki i prosty sposób utrzymuje stałą i niską temperaturę przy produkcji żywności, ale także wyposażony jest w wydajne filtry. Wraz z dobrymi kanałami wentylacyjnymi oraz kwasoodporną instalacją odpylania, taka klimatyzacja stanowi najwyższy standard, jaki może zapewnić sobie firma z sektora spożywczego.

Zalety klimatyzacji kanałowej

Klimatyzacja kanałowa ceniona jest z wielu względów. Przede wszystkim należy wyróżnić jej:

  • cichą pracę.
  • uniwersalne zastosowanie,
  • prosty montaż,
  • wysoką wydajność w obiektach kubaturowych i wielkopowierzchniowych,
  • możliwość połączenia z wentylacją,
  • możliwość stworzenia w wersji klimatyzacji i wentylacji przemysłowej,
  • estetyczny wygląd zarówno w modelu przewodów zabudowanych, jak i niezabudowanych,
  • możliwość ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń (ogrzewanie oparte o klimakonwektory wentylatorowe),
  • innowacyjny system filtracyjny.

Podsumowując klimatyzacja kanałowa to sposób na świeże, czyste i pozbawione alergenów, pyłów i kurzu powietrze w różnych przestrzeniach. Oczywiście jest ono chłodzone do wymaganego przez użytkowników stopnia, co odbywa się w energooszczędny sposób. Komu zaś zlecić wdrożenie takiej inwestycji?

Komu zlecić budowę klimatyzacji kanałowej i wentylacji przemysłowej?

Mimo stosunkowo prostego montażu klimatyzacji kanałowej jest ona trudna w zaprojektowaniu. Całą inwestycję powinna prowadzić doświadczona firma, która specjalizuje się nie tylko w technologiach klimatyzacyjnych, ale także w tworzeniu wentylacji z odzyskiem ciepła oraz instalacji kwasoodpornych np. dla branży spożywczej. Taką ofertę dla swoich klientów przygotowała firma AERO-SERWICE INC, która posiada nowoczesną pracownię ślusarstwa. Dzięki temu jest ona w stanie część elementów wentylacji, klimatyzacji czy instalacji kwasoodpornych wykonać samodzielnie (głównie elementy wykończeniowe z blach oraz połączenia spawalnicze przewodów).

Takie firmy zapewniają zatem najwyższą jakość produktów, atrakcyjne ceny, fachową pomoc i doradztwo, dostawę elementów klimatyzacji oraz wentylacji na budowę, a także ich prawidłowy montaż. Dobry zespół specjalistów zajmie się także pierwszym rozruchem i późniejszymi naprawami/konserwacjami klimatyzacji/wentylacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz