Materiał Partnera

Czym właściwie jest hydroizolacja i kiedy należy ją stosować?

Czym właściwie jest hydroizolacja i kiedy należy ją stosować?

Niewiele osób wie, że hydroizolacje to wszelkie działania, które mają za zadanie ochronić budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wody. Łatwo więc zrozumieć, że ta warstwa pełni dwie bardzo ważne funkcje, a mianowicie przeciwwilgociową i przeciwwodną. Oczywiście niezbędny jest odpowiedni dobór materiałów, które zostaną wykorzystane do tworzenia izolacji.

Rodzaje oraz właściwości hydroizolacji

Hydroizolacja to nic innego, jak ochronna warstwa, której zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wilgoci oraz wody. Bardzo często wykonane izolacje różnią się pod względem właściwości. Wilgoć ma ogromny wpływ na stan techniczny budynków, gdyż może powodować osłabienie struktury oraz niszczenie budowlanych materiałów. Specjaliści z firmy Webac Sp. z o.o. Hydroizolacje wyróżniają trzy rodzaje ochronnej warstwy. Pierwsza z nich to izolacja przeciw wilgoci, którą wykorzystuje się do podziemnych części budynków. Hydroizolacja lekka musi znajdować się ponad poziomem gruntowej wody. W tym celu wykorzystuje się takie materiały jak tworzywa sztuczne, masy uszczelniające oraz powłoki bitumiczne. Izolacja przeciwwodna ma za zadanie uchronić nawierzchnię przed działaniem wody opadowej, co odbywa przy pomocy papy. Z kolei tak zwane izolacje ciężkie mają za zadanie chronić powierzchnię przed wpływem wody pod wysokim ciśnieniem. Niezbędne jest stosowanie trwałych materiałów jak izolację bitumiczne, laminaty z tworzyw sztucznych czy też ciężkich metalowych blach.

Kiedy stosować hydroizolację?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy należy stosować hydroizolacje. Powinno się to odbywać w przypadku nawierzchni mającej trwałą styczność z wodą. Hydroizolacja stosowana jest również w przypadku balkonów, ponieważ ma zapobiegać wpływaniu wody deszczowej. Niewiele osób wie, że hydroizolacja może być również wykonywana w łazience, co zapobiegnie wsiąkaniu wilgoci. Oczywiście decydując się na tego rodzaju warstwę ochronną, należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Niezbędne jest staranne oczyszczenie nawierzchni. Nakładana warstwa ochronna powinna ściśle przylegać oraz pokrywać całą powierzchnię. Druga warstwa izolacji możliwa jest do nałożenia dopiero po wyschnięciu pierwszej. W przeciwnym razie efekt może okazać się nietrwały.

Opracowanie:
Warszawa, Wał Miedzeszyński 646
tel. 22 672 04 76
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz