Artykuł sponsorowany

Czym uszczelnić przeciekający dach z blachy?

Czym uszczelnić przeciekający dach z blachy?

Blaszane pokrycie dachowe to niezwykle popularne rozwiązanie, ze względu na szybkość montażu, wytrzymałość oraz lekkość blachy, która przyspiesza prace montażowe. Mimo że ten wybór ma wiele korzyści, to niestety - z czasem pokrycie może ulec zniszczeniu i rozszczelnieniu, a objawem tego często jest przeciekanie dachu. Trudno wówczas znaleźć konkretne miejsce usterki i pojawia się pytanie, jak sobie z nią poradzić?

Przyczyny i oznaki przeciekania dachu z blachy

W momencie, gdy zauważymy zacieki na skokach lub sufitach, warto wykonać szczegółowe oględziny dachu, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie zauważymy stojącą wodę. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest nieprawidłowo wykonany spad dachu, przez co stojąca woda może wnikać w strukturę powierzchni.

Innymi przyczynami są także połamane dachówki oraz wieloletnia blacha, która jest już mocno sfatygowana. Czasami problem może pojawić się w zimie, gdy na rynnach osadzają się duże sople lodu, które prowadzą do defektu tego elementu dachu. Inną oznaką przeciekania dachu z blachy są też wszelkie wypaczenia i przebarwienia w elementach poszycia i więźby dachowej.

Kapanie może pojawiać się także na skutek źle wykonanej obróbki blacharskiej, czyli po prostu z powodu błędu dekarza. Problemów nie unikniemy też czasem po wizycie kominiarza lub ekipy zajmującej się np. montażem anteny. Widoczne szczeliny należy czymś zabezpieczyć.

Jak uszczelnić przeciekający dach?

Pierwszą czynnością, jakiej należy dokonać, jest dokładne oczyszczenie miejsca i jego odtłuszczenie przy pomocy odpowiedniego preparatu. Następnie wszystkie zlokalizowane problematyczne miejsca możemy pokryć taśmą butylową. Oczywiście, dla lepszego efektu i zwiększenia bezpieczeństwa warto ją nakleić na całości danego fragmentu blachy, także w miejscu połączenia. Jeśli głównym problemem jest stojąca woda, powinniśmy wyklepać stojące rąbki na płasko, aby nie hamowały zbierającej się kałuży deszczówki. Następnie należy użyć kitu butylowego na wszystkie styki w blasze i okleić je taśmą butylową. Zaletami zastosowania tego materiału jest przede wszystkim jego lekkość, elastyczność i łatwy montaż. Możemy wybierać wśród wielu kolorów taśmy, dzięki czemu łatwo dopasujemy ją do barwy dachu.

Innym rozwiązaniem jest uszczelnienie pokrycia dachowego płynną gumą. Nakładana na uszkodzone miejsca warstwa 1-2 milimetrowa tworzy hydroizolacyjną barierę uszczelniającą. Zaletami takiego sposobu jest trwałość i dobra przyczepność materiału oraz jego odporność na warunki atmosferyczne. Sam proces nie jest czasochłonny i znajduje doskonałe zastosowanie w przypadku dachów blaszanych.

Warto wiedzieć, że dachy, które są pokryte blachą, zawierają wiele elementów o dużej złożoności. Samodzielne uszczelnienie dachu to zatem nie lada wyzwanie, które przy nieprawidłowym wykonaniu pracy, może być nieskuteczne, a także spowodować większe uszkodzenia. O wiele lepiej jednak w przypadku problemu z przeciekającym dachem z blachy skorzystać z pomocy fachowców, którzy zagwarantują trwałe oraz solidne pokrycie w takich wypadkach. Jedną z firm, jaką warto polecić we Wrocławiu, jest firma remontowo-budowlana Sharko, która posiada nowoczesny sprzęt oraz wyspecjalizowanych pracowników, zajmujących się kompleksowymi usługami dekarskimi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz