Materiał Partnera

Czym tak naprawdę jest pleksi?

Czym tak naprawdę jest pleksi?

Z nazwą „pleksi” spotykamy się na co dzień. Po jej usłyszeniu przychodzi nam na myśl przezroczysta tafla szkłopodobnego tworzywa. Być może kojarzymy ją z zadaszeniem, osłoną bilbordów czy elementami elewacji. Widujemy ją nawet w formie mebli czy ekspozytorów np. u jubilera. Na tym zastosowania szkła arylowego – czyli pleksi – się nie kończą. Spotkać je można w większości branż na rynku. Co zaważyło na tym, że jest ono tak popularne?

Jakie jest zastosowanie pleksi?

Szkło akrylowe, nazywane potocznie pleksiglasem, pleksi lub nawet pleksą, fachowo określane jest jako PMMA: polimetakrylan metylu. Niezależnie jednak od tego, którego terminu będziemy używać, najbardziej interesuje nas zastosowanie wyrobów z pleksi oraz jego właściwości. Te zaś mogą zadziwić. Zapewniają PMMA na tyle dużą wszechstronność, że materiał ten stosowany jest powszechnie do wyrobu tak okien szklarniowych, jak i wszelkiego rodzaju figurek. Prócz tego świetnie odnajduje się między innymi w budownictwie, produkcji sprzętu medycznego, przemyśle chemicznym oraz… krawieckim! Co ciekawe, pleksiglas stanowi także istotny komponent sieci światłowodowych, które stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Bogaty wybór wyrobów z pleksi znajdziemy w firmie Koplast. Tworzywa konstrukcyjne.

Właściwości szkła akrylowego

Najczęściej myślimy o pleksi w kategoriach swego rodzaju nietłukącego się „oszklenia” – na przykład w szybkach zegarków czy zadaszeniach. Ma to szczególne znaczenie ze względu na wysoką transmitancję, czyli przezroczystość wyrobów z PMMA. Ocenia się ją na dziewięćdziesiąt dwa procent, co jest wynikiem lepszym od tego uzyskanego przez szkło. Za jego stosowaniem przemawia także to, że pochłania niemal całość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego – UV. Przepuszcza tylko małą część niestanowiącego zagrożenia dla zdrowia promieniowania ultrafioletu bliskiego. Pleksi można także barwić, co jeszcze bardziej zwiększa jego użyteczność.

Pleksi a poliwęglan

Biorąc pod uwagę zastosowanie pleksi łatwo dostrzeżemy, że stworzone z niego wyroby mogą stanowić konkurencję dla tych wykonanych z poliwęglanu. Oba te tworzywa mają jednak swoje nisze. PMMA jest lżejsze, a także bardziej wrażliwe na uderzenia czy zadrapania. Sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie wykonany z niego wyrób nie będzie narażony na duże obciążenia. Pozytywnie wypada za to cena wyrobów ze szkła akrylowego, które są tańsze od tych z poliwęglanu. Jeśli zaś chodzi o podatność pleksi na zarysowania, to można ją zmniejszyć stosując warstwy ochronne – lakiery, woski czy laminaty cienkowarstwowe. 

Opracowanie:
Łódź, Przybyszewskiego 99
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz