Artykuł sponsorowany

Czym się zajmuje rzeczoznawca majątkowy?

Czym się zajmuje rzeczoznawca majątkowy?

Codzienna praca rzeczoznawcy majątkowego polega na dokonywaniu wycen nieruchomości oraz urządzeń i maszyn z nimi związanych. Choć nie jest to zawód prawniczy, jedną z najważniejszych kwestii w jego wykonywaniu jest ścisłe przestrzeganie litery prawa, a uprawnienia rzeczoznawcy nadaje Minister Infrastruktury.

Praca wykonywana przez rzeczoznawców służy określaniu obiektywnej wartości majątku – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Rzeczoznawców Majątkowych Taksator w Częstochowie.  Dokładne i fachowe szacowanie majątku jest niezbędne np. do przeprowadzania transakcji kupna – sprzedaży lub zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy.

Wycena nieruchomości gruntowych i lokalowych

Głównym obszarem działalności rzeczoznawcy majątkowego jest właśnie wycena nieruchomości lokalowych, a także gruntowych (w tym zabudowanych) i rolnych oraz związanych z nimi maszyn.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, celem wyceny może być określenie wartości rynkowej nieruchomości, kiedy planowana jest jej sprzedaż, uzyskanie kredytu hipotecznego lub złożenie zeznania podatkowego. Wycena może też służyć określeniu wartości odtworzeniowej.

Wycena przedsiębiorstw

Rzeczoznawca majątkowy dokonuje także wyceny przedsiębiorstw. Takie szacunki są potrzebne np. w sytuacji zmiany formy prawnej działalności, prywatyzacji przedsiębiorstwa, ustalenia wyników działalności, ale również w postępowaniu upadłościowym. Jest też niezbędna do zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy.

Kosztorysowanie

Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się nie tylko wyceną istniejących składników majątkowych, ale także kosztorysowaniem na potrzeby planowanych inwestycji. Wśród usług, jakie w tym zakresie świadczy rzeczoznawca, wymienia się sporządzanie przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego oraz kosztorysów ofertowych, zamiennych i powykonawczych.

Decydując się na podjęcie współpracy z rzeczoznawcą majątkowym upewnij się, że posiada on niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu i aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz