Materiał Partnera

Czym się zajmuje logopeda?

Czym się zajmuje logopeda?

Zawód logopedy cieszy się dużą popularnością. Po części dlatego, że daje możliwość pomocy drugiemu człowiekowi. Logopeda zajmuje się bowiem diagnozą, profilaktyką oraz terapią zaburzeń związanych z językiem pisanym i mówionym (np. wadami wymowy, dysleksją, afazją). Jest to zawód specyficzny, dlatego wymaga odpowiednich kwalifikacji i predyspozycji. Dowiedz się o nim więcej i sprawdź, czy jest to praca dla ciebie.

 Zadania logopedy

Logopeda pracuje zarówno z dziećmi (także dwujęzycznymi), jak i osobami dorosłymi. Do jego głównych zadań należą: 

 • Terapia zaburzeń (m.in. mowy, głosu, artykulacji, karmienia i połykania, języka pisanego).

 • Praca z osobami z różnymi problemami neurologicznymi (np. afazją).

 • Praca terapeutyczna i profilaktyczna w zakresie czytania i pisania.

 • Prowadzenie badań z zakresu logopedii •  Jak zostać logopedą?

  Istnieją trzy drogi edukacyjne, które dają uprawnienia do zawodu logopedy. Pierwszą z nich są studia polonistyczne ze specjalizacją logopedyczną. Drugą są studia podyplomowe, które oferują różne ośrodki edukacyjne, np. Edu-Jetter Niepubliczny ośrodek edukacyjny. Na studia podyplomowe logopedyczne mogą udać się osoby, które mają licencjat z dowolnego kierunku humanistycznego. Trzecią możliwością są studia z logopedii klinicznej i ogólnej na uczelni medycznej.

   Predyspozycje do zawodu logopedy

  Zawód logopedy jest trudny i odpowiedzialny. Błędnie wystawiona opinia może zaważyć na dalszych losach pacjenta. Do tego zawodu jest potrzebna duża wiedza, doświadczenie oraz predyspozycje do pracy z ludźmi. Logopeda najczęściej pracuje z dziećmi, tak więc sympatia do dzieci to podstawa. Warto też dodać, że efekty pracy logopedy są często widoczne po kilku a nawet kilkunastu miesiącach, a więc cierpliwość jest kolejną niezbędną cechą dobrego logopedy.

   Placówki edukacyjne przeprowadzające rekrutację, np. Edu-Jetter Niepubliczny ośrodek edukacyjny zwracają uwagę również na inne kwestie takie jak brak wad wymowy, dobra dykcja i nienaganne posługiwanie się językiem polskim.

   Tak więc zanim podejmiesz decyzję o studiach logopedycznych lub pracy w tym zawodzie, daj sobie czas na przemyślenia, czy to na pewno zawód dla ciebie.

   Miejsca pracy logopedy

  Logopeda może założyć firmę i pracować na własny rachunek. Może również pracować w różnych ośrodkach edukacyjnych, terapeutycznych i placówkach podlegających służbie zdrowia. Zalicza się do nich: 

 • Szkoły, przedszkola

 • Ośrodki szkolno-wychowawcze

 • Poradnie specjalistyczne (np. dla osób z zaburzeniami mowy)

 • Poradnie psychologiczno-pedagogiczne

 • Ośrodki rehabilitacyjne

 • Poradnie foniatryczne

Opracowanie:
Włocławek, Łanowa 23a
tel. 54 232 37 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz