Artykuł sponsorowany

Czym się zajmują laboratoria budowlane?

Czym się zajmują laboratoria budowlane?

Laboratorium budowlane to nic innego jak laboratorium badawcze, które działa na zasadzie kontroli jakości materiałów budowlanych użytych do budowania. Laboratorium budowlane ma służyć producentom i odbiorcom wszelkiego rodzaju inwestycji drogowych, którzy chcą ustalić poziom bezpieczeństwa materiałów budowlanych. Niezbędna wiedza i doświadczenie inżynierów mogą okazać się szczególnie potrzebne przy badaniach betonu, cementu czy kruszywa.

Badania materiałów i badania geotechniczne

Laboratoria budowlane w głównej mierze zajmują się testowaniem jakości betonu. Składają się na to badania mieszanki betonowej zarówno podczas produkcji, jak i przy rozładunku. Poza tym działaniem konieczne jest badanie betonu, oznaczenie cech wytrzymałościowych oraz trwałościowych. Ostatnim kluczowym badaniem jest projektowanie receptur mieszanki betonowej, która z reguły jest stosowana w produkcji ciągłej. Warto także pamiętać, że w przypadku produkcji betonu kluczowe jest zdefiniowanie wytrzymałości cementu, popiołu lotnego oraz innych dodatków mineralnych posiadających cechy fizykochemiczne. Jest to ważne ze względu na bardzo duży wpływ ich działania na właściwości ostatecznego produktu.

Badania geotechniczne wykorzystywane są zaś jako dodatek do badań podbudów, czyli: badanie VSS, badania przy pomocy płyty dynamicznej oraz badania stopnia zagęszczenia gruntu. Warto zaznaczyć, iż niebagatelną rolę odgrywają także badania laboratoryjne gruntów, które muszą zostać przeprowadzone z wykorzystaniem badania Proctora. Wykonuje się je przy użyciu specjalistycznego aparatu, który umożliwia dokładne określenie wilgotności optymalnej.

Diagnostyka konstrukcji

Innym działaniem laboratoriów budowlanych jest przeprowadzenie badań elementów konstrukcji budowlanych oraz całych obiektów. Jak przekonują specjaliści z Betotest Polska sp. z o.o., jest to potrzebne do określenia nośności, stopnia zużycia, zaawansowania procesów korozyjnych oraz izolacyjności cieplnej. Profesjonalne doradztwo i wyspecjalizowani pracownicy umożliwiają prawidłowe zdefiniowanie przyczyn uszkodzeń. Opracują też specjalne projekty remontów badanych obiektów. Dlatego poza standardowymi badaniami wykonuje się badania nieniszczące dotyczące rozkładu zbrojeń oraz grubości otuliny w konstrukcjach żelbetowych. Poza tym przeprowadza się badania nieniszczące grubości powłok ochronnych, które są niezmiernie ważne do znalezienia elementów metalowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz