Artykuł sponsorowany

Czym się różni rozwód od unieważnienia małżeństwa?

Czym się różni rozwód od unieważnienia małżeństwa?

Rozwód i unieważnienie małżeństwa to dwie rożne rzeczy. Obie są dokładnie opisane w przepisach prawnych. Czym się różni zwykły rozwód od unieważnienia małżeństwa? Jakie są skutki prawne jednego i drugiego? W jakich sytuacjach można ubiegać się o rozwód, a kiedy możliwe jest unieważnienie związku małżeńskiego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Rozwód i unieważnienie - różnice

Rozwód to nie unieważnienie małżeństwa. To rozwiązanie małżeństwa, które zostało zawarte prawidłowo. Rozwody są znacznie częstsze, niż unieważnienia, ponieważ, by unieważnić małżeństwo trzeba wykazać, że zostało ono zawarte w sposób nieprawidłowy. Rozwód pozwala na ponowne wejście w związek małżeński, jednak unieważnienie jest często ważne dla osób wierzących. Dzięki unieważnieniu małżeństwa możliwe jest ponowne zawarcie ślubu kościelnego. Zarówno w trakcie rozwodu jak i w trakcie procesu unieważnienia małżeństwa pomoże nam fachowa pomoc prawna, oferowana przez adwokat Barbarę Laskowską.

Przesłanki do rozwodu

Rozwód orzeka sąd – pozew rozwodowy składa jedno z małżonków do sądu okręgowego. Przesłanek do rozwodu może być wiele. To na przykład niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków, niewłaściwy stosunek do członków rodziny, niedopasowanie seksualne czy różnice światopoglądu. Żeby sąd orzekł rozwód musi nastąpić trwały i nieodwracalny rozpad pożycia. Rozwód jest definitywnym zakończeniem małżeństwa. Orzekając o rozwodzie, sąd rozstrzyga także w sprawach opieki nad małoletnimi dziećmi oraz w sprawie podziału majątku. Sąd orzeka też w sprawie alimentów – jeśli rozwód mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie, to były małżonek może ubiegać się także o alimenty dla siebie, nie tylko dla dziecka.

Przesłanki do unieważnienia małżeństwa

Unieważnione małżeństwo jest traktowane tak, jakby nigdy nie było zawarte. W chwili unieważnienia małżeństwa, dawni małżonkowie powracają do swoich nazwisk sprzed jego zawarcia. Wśród przesłanek do unieważnienia małżeństwa wymienić należy młody wiek jednego z małżonków – czyli mniej niż 18 lat. Innym powodem może być choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy jednego z małżonków, lub też jego całkowite ubezwłasnowolnienie. Innym powodem do unieważnienia małżeństwa jest bigamia lub pokrewieństwo lub powinowactwo małżonków w linii prostej. Zdarzają się tez przypadki unieważnienia małżeństwa z powodu braku świadomości dotyczącej tożsamości małżonka, lub z powodu małżeństwa wymuszonego groźbą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz