Artykuł sponsorowany

Czym się różni pralnia chemiczna od pralni wodnej?

Czym się różni pralnia chemiczna od pralni wodnej?

Oddawanie ubrań do czyszczenia kojarzy się zazwyczaj z amerykańskimi filmami, gdzie bohater idzie do pralni samoobsługowej. Jednak na słowiańskim gruncie pralnie występują w dwóch odsłonach: pralni chemicznej oraz pralni wodnej. Wiele osób może zastanawiać się, po co oddawać ubrania do pralni, jednak warto się nad tym zastanowić – w końcu nie każde ubranie można uprać w domowej pralce!

Pranie w wersji klasycznej

Pralnie wodne działają na podobnych zasadach, co nasze domowe pralki, a więc do czyszczenia odzieży czy pościeli używana jest woda oraz detergenty. Proces prania na mokro, tzw. wet clearing poprzedza kontrola stanu materiału oddanego do pralni – oznaczane są plamy oraz ewentualne uszkodzenia, a następnie tkaniny trafiają do pojemnych maszyn piorących. Następnie pranie jest wirowane oraz suszone, a po opuszczeniu bębna czekaj je formowanie oraz prasowanie. Wiele zakładów jak pralnia Alicja z Wejherowa oferuje możliwość skorzystania z magla.

Magiel to znany od lat sposób na prasowanie dużych połaci tkanin jak obrusy czy zasłony. Dzięki maglowaniu można skutecznie zlikwidować wszelkie zagniecenia, a sama powierzchnia materiału nabierze charakterystycznego połysku i delikatności w dotyku. Maglowanie pozwala również zdezynfekować pościel – duży zakres temperatur pozwala na to bez ryzyka zniszczenia materiału.

Pralnie wodne są nastawione głównie na większych klientów, jak szpitalne, czy hotele gdzie bielizna pościelowa musi być bardzo dobrze oczyszczone ze względów higienicznych, jak i estetycznych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddać swoją domową pościel do prania – jest to doskonałe wyjście, jeżeli brakuje nam w domu miejsca do suszenia dużych połaci materiału. Ponadto warto zafundować sobie trochę luksusu i poczuć się we własnej sypialni, jak w 5-gwiadkowym hotelu.

Nowoczesne podejście do czyszczenia odzieży

Czyszczenie chemiczne nazywana również „praniem na sucho” doskonale sprawdza się w przypadku materiałów, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Oddając odzież do pralni chemicznej mamy gwarancję, że ubrania zostaną potraktowane specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym. Odzież, która trafia do pralni chemicznej musi zostać najpierw odpowiednio przygotowana, więc zostaje dokładnie sprawdzona i odplamiona. Dopiero potem trafia do agregatów czyszczących, gdzie rozpuszczalnik usuwa brud oraz plamy. Następnie odzież jest suszona i prasowana. Warto dodać, że maszyny używane w pralniach chemicznych są w stanie odzyskać chemię służącą do prania materiałów, dzięki czemu nie przedostaje się do środowiska.

Do pralni chemicznej warto oddać każde ubranie, co, do którego nie mamy pewności czy możemy je włożyć do naszej domowej pralki. Do czyszczenia chemicznego warto oddać ubrania z podszewką lub z naszytymi koralikami czy cekinami, wełniane płaszcze i garnitury tez z pewnością lepiej zniosą pranie na sucho podobnie jak delikatne materiały syntetyczne jak sztuczny jedwab. W pralni chemicznej wyczyścimy również kurtki skórzane czy futra. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz